Zeman „ztratil sympatie“ k SPD. Kvůli podpoře prověrky pro hradního kancléře

Zeman „ztratil sympatie“ k SPD. Kvůli podpoře prověrky pro hradního kancléřeAKTUALIZOVÁNO
Ještě v lednu byl předseda SPD Tomio Okamura ve volebním štábu znovuzvoleného Zemana Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Zeman a SPD

Hnutí SPD Tomia Okamury „ztratilo sympatie“ prezidenta Miloše Zemana. Doposud příznivé vztahy narušila podpora SPD pro návrh, aby prezidentův kancléř měl nejvyšší prověrku. „Takhle se nechová strana, které jsem poskytl svoje – byť omezené – sympatie,“ uvedl Miloš Zeman v rozhovoru pro Mf Dnes.

Návrh, aby kancléř musel mít ze zákona prověrku na nejvyšší stupeň utajení, pochází od Starostů a nezávislých (STAN). Na začátku března o tom jednala sněmovna. Proti byly kluby ANO a KSČM. Před dalším schvalováním normu projednává sněmovní ústavně právní výbor.

Psali jsme o tom zde: Hradní kancléř možná bude muset mít nejvyšší prověrku, jinak skončí

Podporu návrhu nyní Zeman vyčítá hnutí SPD. „Ale i když jsem až dosud vůči SPD udělal několik gest, tak musím říci, že mě to v poslední době přestává bavit. Víte proč? No, protože tato strana hlasovala pro návrh hnutí STAN, aby kancléř prezidenta republiky musel mít nejvyšší prověrku, to znamená prověrku na přísně tajné,“ uvedl Miloš Zeman pro Mf Dnes na dotaz k SPD.

„Takhle se nechová strana, které jsem poskytl svoje – byť omezené – sympatie. Pan Okamura se tedy nemůže divit, že do doby, než toto stanovisko změní, tyto mé sympatie nebudou,“ dodal prezident Zeman.

Podporu SPD uvedeného návrhu pochválila poslankyně STAN Věra Kovářová. „A pak, že na okamurovcích nenecháme nit suchou! Když udělají něco dobře, zaslouží si vřelá slova. A protože podporu naší novely zákona o Kanceláři prezidenta republiky ze strany SPD považuji za dobrý počin, napsala jsem panu Okamurovi bez velkých okolků děkovný e-mail,“​​​​​​​ napsala Kovářová na twitteru.

Tomio Okamura na dotaz deníku Echo24 zatím nijak nereagoval.

SPD se přitom dlouhodobě pohybovala na „výsluní prezidentovy přízně“. Předseda SPD Tomio Okamura se například objevil na pódiu ve volebním štábu Zemana, kde znovuzvolený prezident slavil vítězství. SPD navíc Zemana v prezidentských volbách podpořila. Zeman zase SPD dlouhodobě podporuje, co se vládní účasti týče. Podporuje také všeobecné referendum, což je programová vlajková loď SPD.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Nedovolím český Majdan, vzkázal Zeman a začal urážet své oponenty

Mynářovu cestu do Číny platil Hrad. Dotaz na to je však podle Zemana stupidní

Související články