Vládní strany nechaly rodiče v nejistotě. ANO ani ČSSD netuší, jak vysoká bude rodičovská
Jednání koalice
Dostanou přidáno pouze rodiče dětí narozených v příštím roce, nebo se bude vyšší příspěvek vztahovat i na čtyřleté děti? Dilema rodičovského příspěvku se nevyřešilo ani po dalším koaličním jednání, na kterém chtěla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přednést celkem tři varianty. Téma koaličního jednání, které svolal Andrej Babiš, bylo však pouze o řešení vztahů mezi oběma vládními stranami. Diskuze o sporné rodičovské pak bude pokračovat během řešení státního rozpočtu na příští rok.
Po dvouhodinovém pondělním jednání nechtěly obě strany komentovat průběh schůzky. Problém ohledně rodičovského příspěvku se však posouvá, jasněji by pak podle představitelů vlády mohlo být až v květnu. „Veškeré věci, které souvisejí s rozpočtem, budeme řešit v rámci diskuse o rozpočtu. Nebudeme představovat žádné dílčí výsledky jednání,“ uvedl po jednání předseda sociální demokracie Jan Hamáček.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přitom deklarovala, že na jednání přijde se třemi konkrétními návrhy, jak rodičovskou vyřešit. „Stojím za svou původně navrhovanou variantou navýšení příspěvku pro všechny rodiny s nejmladším dítětem do čtyř let věku. I když jde o drahou variantu, je nejférovější. Příští týden budu na koaliční radě usilovat o to, abychom se k ní ještě vrátili. V záloze máme ještě dvě další verze scénáře. Rozhodnutí by mělo padnout co nejdříve, aby se zákon v parlamentu stihl projednat,“ uváděla Jana Maláčová v minulém týdnu.
Koalice také údajně nejednala o možných personálních změnách. Před schůzkou obou strany byl na vlastní žádost u prezidenta republiky Miloše Zemana premiér Andrej Babiš. Na jednání s hlavou státu odjel po zasedání vlády, na kterém se vyjádřil i k otázkám na ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Ta je v poslední době pod silným tlakem kvůli výrokům o drahých mobilních datech a nově i kvůli diplomatické roztržce na jednání s čínskou a tchajwanskou delegací.
Podle něj se Nováková mohla k incidentu na vládě vyjádřit. „Ona vysvětlila, že to bylo selhání jejích podřízených a že z toho vyvodí personální důsledky,“ řekl Andrej Babiš. V ohrožení je podle posledních informací i ministr dopravy Dan Ťok.
Koalice se má po pondělním jednání scházet pravidelně jednou za čtrnáct dní. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek by měl téměř denně komunikovat se svým protějškem Janem Chvojkou (ČSSD). „Konstatovali jsme, že sněmovně je spolupráce v pořádku, jsou tam určité rezervy, o kterých budeme já a pan Chvojka mluvit,“ uvedl Faltýnek. V souvislosti s téměř jistě nejednotným hlasováním koalice v tajných volbách sněmovny v poslední době Hamáček uvedl, že součástí dohody jsou i budoucí diskuse o personálních nominacích. „Abychom jednali koordinovaně,“ vysvětlil Hamáček.