1 volby do EP

Eurovolby na Slovensku podle medií vyhrála proevropská koalice

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku podle médií a podle šéfa jedné z parlamentních stran vyhrála koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu před nejsilnější vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a protiunijní krajně pravicovou stranou Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Celkem 14 křesel, která v 751členném europarlamentu připadají Slovákům, by si mělo rozdělit šest až sedm stran, hnutí a koalic. Oficiální výsledky slovenská volební komise zveřejní pozdě večer po skončení hlasování ve všech státech evropské osmadvacítky.

 

Pokud se zmíněné pořadí potvrdí, Směr-SD by poprvé po letech nebyl vítězem celostátního hlasování. Ficova strana, která se dlouhodobě potýká s poklesem popularity, od roku 2006 dosud vyhrála všechny parlamentní i evropské volby. Progresivní Slovensko bylo založeno v roce 2017 a jeho někdejší místopředsedkyně Zuzana Čaputová letos v březnu vyhrála přímé prezidentské volby.

Koalice Progresivní Slovensko/Spolu získala podle médií těsně nad 20 procent hlasů, Směr-SD 15,7 procenta a LSNS zhruba 12 procent. Zástupce v EP by mělo mít také neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí, jakož i opoziční strana Svoboda a Solidarita a protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Kolem pětiprocentní hranice, jejíž zdolání je podmínkou pro zisk křesla v EP, se pohybovala neparlamentní Strana maďarské komunity. Podobné výsledky eurovoleb jako média zveřejnil na základě paralelního sčítání hlasů šéf OĽaNO Igor Matovič.

Podle zmíněných údajů ve volbách neuspěly vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana, ani opoziční parlamentní strana Jsme rodina-Boris Kollár, která se dříve v tomto roce přidala k evropským nacionalistickým a protiimigračních stranám.

Podle odhadů odevzdalo na Slovensku v eurovolbách svůj hlas okolo 20 procent lidí. V minulých volbách do EP, které se konaly před pěti lety, byla volební účast na Slovensku pouhých 13 procent, tedy nejnižší ze všech států EU.

Čtěte také: Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky

Válka nejen na pařížských předměstích. V Cannes o migraci bez příkras

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.