1 "Česká NASA"?

Z magistrátní dopravy do vesmíru. Dolínek usiluje o vznik kosmické agentury po vzoru NASA

, NOVÉ

Témata: , ,

Odcházející pražský náměstek pro dopravu a šéf sněmovního podvýboru pro kosmonautiku Petr Dolínek přišel s plánem, s nímž míří doslova do vesmíru. Zasazuje se jím o vnik Národní kosmické agentury. Poslanec za ČSSD navíc diskuzi posunul do nejvyšších pater české politiky, když svou vizi formuloval v dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi.

Dolínek považuje za důležité, aby tuzemská verze americké agentury NASA vznikla do dvou let, sdělil deníku Echo24. „Premiér principiálně se vznikem souhlasí,“ řekl v témže vyjádření. „O úspěších českých firem v kosmickém výzkumu a špičkových technologií toho veřejnost moc neví, ale jsme na světové špičce a české vynálezy jsou vysoce ceněné,“ napsal na svém twitterovém profilu společně s odpovědí, kterou od předsedy hnutí ANO obdržel.

V dopisu datovaném k 2. říjnu se Babiš k možnosti vzniku české vesmírné agentury staví pozitivně. „Oblast kosmických aktivit považuji ve shodě s přístupem ostatních vyspělých států za ekonomicky, strategicky i bezpečnostně velmi zajímavou,“ míní premiér. „I proto jsem v minulých letech podpořil navýšení hladiny jejich ročního financování v rozpočtu ministerstva dopravy, do jehož působnosti tato oblast primárně spadá,“ dodal. Cíl agenturu zřídit podle něj bude součástí Národního kosmického plánu pro dobu po roce 2020, který bude vláda schvalovat na začátku roku 2019. 

Jak on, tak Dolínek nicméně přiznávají, že je ještě třeba vyřešit řadu detailů. Premiér v dopisu poukazuje především na potřebu centralizovat veškeré kosmické aktivity pod jeden orgán, dodnes kompletní vesmírnou agendu řeší mnoho institucí včetně hned několika ministerstev. 

„Je třeba vyjasnit, jak a s jakým dosahem má agentura fungovat a vyjasnit pravomoci vůči ministerstvům a dalším partnerům,“ přiblížil  pro Echo24 pozadí pro tvorbu agentury náměstek sociální demokracie. „V příštích týdnech je třeba mít sérii jednání s Úřadem vlády, vládním zmocněncem, Radou pro výzkum, vývoj a inovace, ministerstvem dopravy atd.“ dodal Dolínek.

Čtěte také: První vesmírný turista. Elon Musk vyšle soukromého pasažéra na cestu kolem Měsíce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.