Válka nervů kolem plynu. Do Německa nešel plyn Jamalem
DODÁVKY PLYNU Z RUSKA
Kolem dodávek ruského plynu do Evropy panuje napětí. Průtoky dvěma ze tří hlavních plynovodů přivádějících ruský plyn do Evropy – Nord Stream 1 přes Baltské moře a přes Ukrajinu na Slovensko, zůstaly stabilní. Průtoky druhou hlavní trasou, plynovodem Jamal přes Bělorusko, změnily směr a přivádějí plyn z Německa do Polska.
Dodávky ruského plynu plynovodem Jamal do Německa se dnes ráno takřka zastavily, upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Burzovní cena plynu v EU stoupla na nejvyšší úroveň za poslední tři týdny až na 133 eur za megawatthodinu.
„Trh hodnotí vývoj toku plynu plynovody z Ruska do evropských zemí nyní obzvláště citlivě, neboť nejistota kolem ruských dodávek znatelně narůstá. Zastavení dodávek jedním z plynovodů však nemusí znamenat nic závažného, dochází k němu poměrně běžně. Kreml však přesto může takovým zásahem vyslat určitý signál. Ví, jak je nyní atmosféra na trhu zjitřená,“ uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého od dnešního dne odběratelé z takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že Rusko dnes dodávky plynu do Evropy nezastaví, protože platby za plyn dodaný po 1. dubnu mají být realizované až koncem dubna nebo začátkem května.
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom oznámil, že pokračuje v dodávkách zemního plynu přes Ukrajinu podle požadavků evropských zákazníků. Podle ruské tiskové agentury RIA si Gazprom na dnes zarezervoval také kapacitu pro dodávky do Evropy plynovodem Jamal. Ne vždy však Gazprom rezervovanou kapacitu využije.
Údaje slovenského provozovatele plynovodů Eustream ukazují, že denní nominace, tedy požadavky na dodávky ruského plynu na Slovensko přes Ukrajinu, vzrostly v pátek na nejvyšší hodnotu od 30. listopadu, uvedla agentura Reuters.
Podle dekretu ruského prezidenta mají zahraniční kupci peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Západní představitelé tento model odmítají.
Dekret stanoví mechanismus, podle něhož by si měl každý kupec u ruské banky Gazprombank otevřít dva účty. Na devizový by měl zaslat platbu v zahraniční měně. Za tu by Gazprombank nakoupil rubly a uložil je na klientův rublový účet. Z toho by se pak uskutečnila platba na účet ruské plynárenské společnosti Gazprom. Pro Rusko by měl mít systém tu výhodu, že rubl, který se v poslední době dostal pod tlak kvůli západním sankcím, by mohl díky tomu výrazně posílit.
Evropské státy, který za ruský plyn platí převážně v eurech, tvrdí, že Rusko nemá právo měnit smlouvy. Skupina zemí G7 ruský požadavek odmítla.
Rusko je důležitým dodavatelem energetických surovin do Evropy. Tyto dodávky jsou nejsilnější pákou, kterou může Putin využít v boji proti sankcím, jež na Rusko uvalují západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento týden řekl, že Rusko nebude požadovat, aby odběratelé platili za zemní plyn v rublech okamžitě. Z technologického hlediska půjde o delší proces. Analytici v Moskvě předpokládají, že systém začne plně fungovat možná až v květnu. Agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj uvádí, že součástí některých kontraktů je, že plyn je dodán ještě před zaplacením, což znamená, že kohoutky nebudou zavřené okamžitě.
Česko má zásoby plynu na 26 dní. „Evropa na tento vyděračský požadavek Putina nesmí přistoupit. V tuto chvíli musíme urychlit plány na odstřihnutí se od ruských surovin,“ napsal včera na Twitteru ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Požadavek na placení za ruský plyn v rublech porušuje uzavřené smlouvy. Evropa na tento vyděračský požadavek Putina nesmí přistoupit. V tuto chvíli musíme urychlit plány na odstřihnutí se od ruských surovin.
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) March 31, 2022
„Dodávky plynu, které se realizují dnes, se budou platit ve druhé polovině dubna nebo v květnu, což oběma stranám dává ještě čas situaci řešit. Je možné, že naleznou nějaké kompromisní řešení. Jinak to bude „hra nervů“ na to, kdo „ucukne“ jako první. Právě tato nervozita kriticky zvyšuje nejistotu na trhu, a tedy také cenu plynu. Trh leká každý náznak možného přerušení dodávek,“ dodal ekonom Kovanda.