Čínská společnost ZTE urovnala spor s USA. Stálo ji to miliardu dolarů

Pokuta pro čínskou ZTE

Čínská společnost ZTE urovnala spor s USA. Stálo ji to miliardu dolarůNOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

Spojené státy dosáhly dohody s čínskou společností ZTE, díky níž bude firma schopna znovu kupovat díly od amerických dodavatelů a vrátit se k běžné podnikatelské činnosti. ZTE je druhým největším výrobcem telekomunikačních zařízení v Číně a v rámci dohody zaplatí v USA pokutu jednu miliardu dolarů (téměř 22 miliard Kč). Oznámil to americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Dohoda předpokládá, že ZTE složí 400 milionů dolarů na svěřenecký účet pro případ budoucích pochybení. ZTE také musí do 30 dnů provést změny ve svém vedení. Podle dohody bude na dodržování dohody v ZTE dohlížet po dobu deseti let tým, který vybere americké ministerstvo obchodu.

Ministerstvo v polovině dubna zakázalo americkým podnikům prodávat součástky a software firmě ZTE v souvislosti s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR. Sedmiletý zákaz paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě dokonce hrozil bankrot. Americký prezident Donald Trump ale ministerstvu obchodu v květnu nařídil, aby podniklo kroky na pomoc čínskému podniku.

Americká vláda zákaz pozastaví, ale pokud dojde k jakémukoli porušení dohody, může ho znovu obnovit. „Chování ZTE budeme bedlivě sledovat a pokud se (firma) dopustí porušení dohody, mohli bychom jí znovu odmítnout přístup k americkým technologiím a z úschovy získat dalších 400 milionů dolarů,“ uvedl ministr Ross.

Společnost ZTE loni před soudem v Texasu přiznala, že dodávkami amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR porušovala americké sankce. Přiznání bylo součástí dohody s americkými úřady, v jejímž rámci musela firma na pokutách zaplatit 890 milionů dolarů. Nynější pokuta je podle ministra Rosse největší, jakou kdy ministerstvo obchodu udělilo. Ministerstvo a další americké úřady čínské firmě od loňského roku vyměřily sankce 2,29 miliardy dolarů.

Za dubnovým zákazem dodávek z USA stálo porušení některých podmínek loňské dohody. Americké podniky podle odhadů před zákazem dodávaly 25 až 30 procent součástek využívaných v zařízeních ZTE.

Čínská vláda před časem uvedla, že umožnění činnosti ZTE je podmínkou pro pokračování obchodních rozhovorů. Ministr Ross ale v televizi CNBC uvedl, že si nemyslí, že dohoda by měla na jednání nějaký vliv.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tajné strasti premiéra Babiše. Faltýnkovi rostou křídla

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články