1 REFERENDUM

Mají se krávám upalovat rohy, zbavovat je jejich důstojnosti? Švýcaři rozhodnou v referendu

NOVÉ

Témata: , , ,

Švýcarští občané budou v referendu rozhodovat o budoucím osudu rohatého dobytka. Otázkou je, zda se mají chovaným zvířatům odstraňovat rohy, či ne. Podle zastánců odstraňování rohů zamenají rohy pro zvířata nebezpečí a škodí jim. Dle odpůrců však zvířata při odstraňování rohů trpí. O situaci informuje server Deutsche Welle.

Referendum, které se koná 25. listopadu, si vynutil v souladu se švýcarskými zákony dnes už i daleko za švýcarskými hranicemi proslulý horský pastevec Armin Capaul, kterému se podařilo posbírat dostatek podpisů pro jeho vyvolání. Armin Capaul, který bojuje roky za zachování „důstojnosti“ krav a koz, k lidovému hlasování dodává, že slyšel „mnoho telat křičet bolestí“, když jim odstraňovali rohy. Podle podporovatelů referenda jsou krávy šťastnější tak, jak je stvořila příroda.

K odstranění rohů totiž běžně dochází za použití rozžhaveného železa, které zajistí, že už rohy znovu nenarostou, s využitím částečné lokální anestesie. Švýcarský ministr zemědělství Johann Schneider-Ammann oponuje, že jako mladý chlapec viděl řadu takových operací a „nikdy neměl pocit, že (zvířata) trpí“.

Kritici referenda poukazují na to, že zvířata s rohy znamenají nebezpečí pro farmáře a zároveň ekonomické výdaje navíc, protože by zvířata potřebovala více prostoru k ustájení. Veterináři navíc varují, že by to mohlo vést k větší potřebě zvířata uvazovat, což by jejich pohodlí neprospělo.

Pokud by zastánci rohů v referemndu uspěli, neznamenalo by to zákaz jejich odstraňování. Švýcarští farmáři by však dostávali kompenzace od státu, kdyby by zvířatům rohy ponechali. Proto se proti změnám postavil i švýcarský parlament, který vyjádřil obavy z vysokých nákladů. Ty jsou na zemědělství už tak značné. V alpské repoublice dnes žije zhruba 700 tisíc krav, ale ty s rohy se stávají postupně až vzácností. Dle různých zdrojů má v současnosti rohy jen kolem 10 procent z nich.


Čtěte dále: Fotografií roku je orangutan s umírajícím mládětem, bodoval i Babiš s Prchalem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.