Pomník pro Krnáčovou? Praha vypíše tendr na obnovu Letné bez architektonické soutěže

Co s prostory

Pomník pro Krnáčovou? Praha vypíše tendr na obnovu Letné bez architektonické soutěžeAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Praha vypíše veřejnou zakázku na využití podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné. Po rekonstrukci bude v podstavci galerie s dalšími službami. Novinářům to řekli primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a ředitel Národní galerie (NG) Jiří Fajt. Cena zakázky by neměla překročit 50 milionů korun. Záměr je podle České komory architektů (ČKA) nevhodný a rada by jej měla přehodnotit. Kritizuje jej i vedení Prahy 7, kde jej místostarosta Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice) označil za „humpolácký“ a vytkl mu absenci architektonické soutěže.

„Stav, ve kterém se vnitřní část nachází, je havarijní a nemůžeme tam pouštět nikoho. Vypadá to tam katastrofálně,“ řekla Krnáčová. Při hledání místa pro galerii moderního umění mělo město podle ní vytipováno několik lokalit. Nakonec se ale rozhodlo pro podzemí bývalého pomníku, které by podle Krnáčové muselo město stejně buď zbourat, nebo opravit.

Studii, která bude sloužit jako podklad projektu, vytvoří NG. Materiál mimo jiné určí, co v podzemí bude. Opírat se podle Fajta bude o dřívější stavebně-technickou studii. Na základě studie vytvořené NG pak začne příprava samotného projektu. Na studii začne NG pracovat hned po podpisu memoranda s hlavním městem.

V prostoru má vzniknout kulturně-vzdělávací centrum, které NG pracovně nazývá centrem současného umění. Má podpořit mladou generaci výtvarníků a zároveň připomenout historii pomníku a totalitního Československa. „Teprve se ale budeme zabývat obsahem. Lokalita má tak obrovskou symbolickou hodnotu, že je třeba ji připomenout. To, k čemu to podzemí sloužilo, nebude zapomenuto,“ řekl Fajt. Při přípravě studie bude NG spolupracovat s Prahou 7, Institutem plánování a rozvoje i památkáři, dodal.

Podzemí bude rozděleno do čtyř částí. V jedné z nich bude hlavní výstavní sál, pak tu bude prostor pro prezentaci historie místa včetně nerealizovaných návrhů úpravy hrany Letné, další sál by měl představit komunistický totalitní režim. Poslední by sloužil street art komunitě. Opravena bude stropní deska. Podle Fajta na povrchu nic nevznikne, veškeré práce se uskuteční v podzemí.

Kdy nová galerie vznikne, není jasné. Podle Fajta by to ale v případě, že se nevyskytnou komplikace, mohlo být v rozmezí tří až pěti let.

ČKA označila postup vedení Prahy za krajně nevhodný. „Místo bývalého Stalinova pomníku je jedním z nejdůležitějších míst v Praze, s pohnutou historií. Pro dané místo je nutné  najít vhodné využití a jemu podřídit řešení celého prostoru včetně širšího kontextu. Ideálním nástrojem je otevřená architektonická soutěž, která přinese Praze různorodé návrhy a názory na řešení místa,“ uvedl člen Představenstva ČKA Milan Svoboda. „Česká komora architektů může ze zkušeností potvrdit, že dobře připravená a zorganizovaná a po právní i odborné stránce zvládnutá soutěž je nejlepším způsobem, jak nalézt řešení uvedeného prostoru i zhotovitele projektové dokumentace,“ dodal. ČKA proto doporučuje přehodnocení rozhodnutí Rady hl. m. Prahy  a hledání koncepčního řešení daného prostoru formou architektonické soutěže.

Záměr magistrátu kritizuje i vedení Prahy 7. „Je to nepřijatelný postup a je smutné, že je v tom zapojena i NG. Po volbách bude tedy co napravovat, protože jakákoliv oprava tohoto místa musí být maximálně citlivá, dobře projednaná a pouze na základě mezinárodní architektonické soutěže,“ uvedl Mirovský. „Celé to působí tak, že se hnutí ANO snaží na poslední chvíli postavit primátorce pomník,“ uvedl na začátku srpna starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě). Krnáčová dnes výtky Prahy 7 odmítla.

Jeden z nejbizarnějších evropských komunistických monumentů byl po šestileté výstavbě odhalen v roce 1955, kdy se éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, blížila ke konci. V únoru 1956 Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu odsoudil kult Stalinovy osobnosti. I přesto pražští komunisté o odstranění 22 metrů vysokého pomníku rozhodli až začátkem 60. let.

Počátkem 90. let se v prostorách uvnitř podstavce konaly kulturní akce. Největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Staví ANO pomník Krnáčové? Čižinský šije do primátorky kvůli Stalinovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články