Do českých kin míří Wagnerova ikonická opera Valkýra v živém přenosu z Metropolitní opery
OPERA V KINECH
Monumentální tetralogie Prsten Nibelungův Richarda Wagnera se úspěšně vrátila na jeviště Metropolitní opery v New Yorku, teď ji mají možnost vidět i čeští diváci. Její druhá a patrně nejslavnější část Valkýra zamíří už v sobotu 30. března do třiadvaceti českých kin.
V titulní roli se představí sopranistka Christine Goerke jako nebojácná bohyně Brünnhilda, kterou setkání s lidskými dvojčaty Siegmundem a Sieglindou, v podání Stuarta Skeltona a Evy-Maria Westbroek, přivede na cestu z Valhally k pozemským smrtelníkům. Hudební nastudování řídí Philippe Jordan.
Richard Wagner komponoval Prsten Nibelungův v letech 1848 – 1874. Je autorem nejen hudby, ale i libreta všech čtyř oper, které ho tvoří – Rýnské zlato, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů. Celý cyklus je inspirován prvky z mnoha skandinávských a germánských pověstí a mýtů. Valkýra, která měla svou premiéru v červnu 1870 jako samostatná opera, vychází ze starého severského mýtu Sága o Volsunzích, kdy se dvojčata Sieglinde a Siegmund, která byla v dětství od sebe oddělena, znovu setkají a zamilují se do sebe.
Jejich láska však rozčílí bohy, kteří si vyžádají smrt Siegmunda. Sieglinde je zachráněna valkýrou Brünnhildou. Valkýra je dodnes považována za nejpopulárnější ze všech čtyř částí. Snad nejvíce se v ní Wagner přiblížil své vlastní teorii souborného uměleckého díla, Gesamtkunstwerku. Vnitřní hloubka tohoto monumentálního celku a Wagnerův genius vytvářejí z Valkýry operu nadčasovou.
Metropolitní opera v New Yorku se pro tuto sezónu rozhodla přinést na scénu celý Prsten Nibelungův. Režisér Robert Lepage ho inscenoval v Met v sezónách 2010 – 2011 a 2011 – 12. Všechna čtyři díla charakterizuje stejný rukopis – smysl pro tradiční vyprávění kombinované se současnými technologiemi. Tím přenáší Lepage Wagnerovu vizi do 21. století. Metropolitní opera v rámci cyklu vrací na program i operu Valkýra, která měla v tomto nastudování svou premiéru v roce 2011.