1 Kauza Čapí hnízdo

Seznam reaguje na výhrůžky šéfredaktora MF Dnes

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Společnost Seznam.cz zareagovala na nepodepsané prohlášení v deníku MF Dnes a na předchozí facebookový status šéfredaktora deníku Jaroslava Plesla, které naznačovaly odplatu majiteli Seznamu Ivo Lukačovičovi. Obě dvě vyjádření označil Seznam za „výhrůžky šéfredaktora MF Dnes“. Ten posléze navázal se zpochybněním etiky žurnalistické práce reportérů Seznamu a dodal, že se ze strany deníku nejedná o útok, nýbrž analýzu a komentář.

Šéfredaktor deníku MF Dnes Jaroslav Plesl v reakci na reportáž Televize Seznam Zvláštní vyšetřování nejdříve ve středu večer na Facebooku uvedl, že by se měl někdo začít v soukromí Lukačoviče „rejpat“. V pátek v deníku MF Dnes vyšlo, že majitel společnosti Seznam.cz „zneužívá svá médií pro vlastní byznysové zájmy a že jeho soukromí bude propříště věc veřejná”. MF Dnes patří do vydavatelství Mafra a ta je součástí holdingu Agrofert, který premiér Andrej Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu.

„Výhrůžky šéfredaktora deníku, patřícího do premiérova svěřeneckého fondu, ponecháme k posouzení kriticky uvažující veřejnosti. Společnost Seznam.cz pokládá nicméně za nutné vyjádřit se k osočení, že majitel společnosti zneužívá svá média pro vlastní byznysové zájmy,“ uvedli v prohlášení za členy představenstva Tomáš Kapalín, Ondřej Procházka a Pavel Zima.

„Obsah všech redakcí je na vedení společnosti i jejím majiteli zcela nezávislý, o čemž vypovídá i fakt, že členové představenstva byli s obsahem nového dílu Zvláštní vyšetřování seznámeni až po jeho oficiálním zveřejnění v Televizi Seznam a na webu Seznam Zprávy,“ píše se dále v prohlášení. „Seznam.cz není napojený na žádné veřejné rozpočty, jeho obchodní výsledky jsou výrazem svobodné vůle obchodních partnerů ve svobodné společnosti. Jsme hrdou českou technologickou firmou, jejíž produkty a služby využívají denně miliony lidí, kterým zlepšují a usnadňují život. Politický aktivismus nemá a nikdy nebude mít v obsahu redakcí společnosti Seznam.cz žádné místo,“ uvedli zástupci Seznamu a vyjádřili podporu svým redakcím. 

Šéfredaktor MF Dnes Plesl v obraně premiéra Andreje Babiše nepolevuje. Den poté, co na Facebooku napsal o „rejpání v Lukačovičově soukromí“, napsal, že „na děti se nesahá“ a „že to bude mít závažné důsledky“. „V extralize dosud existovalo jedno nepsané, ale neporušitelné pravidlo: Na děti se nesahá. A už vůbec ne na děti nemocné… Tím se zároveň otevřela otázka, zda toto pravidlo padlo, proč bylo porušeno a kdo bude na řadě příště. Myslím, že to bude mít docela závažné důsledky, protože každý z elitního klubu účastníků nepsané dohody se teď může cítit ohrožen…,“ napsal Jaroslav Plesl na Facebooku.

A v pátek večer se ozval znovu, když odmítl, že by formulace na stránkách MF DNES představovaly pohrůžky. „Zcela kategoricky říkám, ze Seznamu nevyhrožujeme, jen analyzujeme události a komentujeme. To je vše. Na rozdíl od Seznamu děláme standardní novinářskou práci,“ prohlásil.  „V Seznamu by si měli především odpovědět na otázku, nakolik je v souladu s etickými pravidly novinářské práce zneužívat psychicky nemocné jedince a z jejich vyjádření sestavovat bulvární reportáže,“ napsal Plesl na Facebooku.

V pátek vyšel na názorové stránce pod karikaturou Lukačoviče krátký text: „Patnáctý nejbohatší Čech v nové roli. Televize Seznam zabrousila do rodinného zázemí premiéra, dokonce do chorobopisu jeho syna. Tím se její vlastník Ivo Lukačovič zařadil mezi magnáty podezřívané z toho, že svá média zneužívají pro vlastní byznysové zájmy. A muž, který si dosud přísně střežil své soukromí, musí počítat s tím, že i to bude propříště věc veřejná,“ uvádí text, který jakoby patřil pod rubriku Skicář Václava Teichmanna, ale jinak je bez udání autora. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: S Babišem ml. se snažíme navázat kontakt, případ vyšetřujeme jako zavlečení

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.