Na Slovensko míří evropská delegace kvůli vraždě novináře
Politická krize na Slovensku
Delegace europoslanců dorazí do Bratislavy ve středu večer v souvislosti s vyšetřováním zneužívání eurofondů a vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V osmičlenné delegaci se ale nakonec neobjeví Richard Sulík z opoziční strany SaS, jak se dříve spekulovalo. Slovenský prezident Andrej Kiska pak ve středu začne vyjednávat se zástupci politických stran o novém návrhu na zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb.
V delegaci europoslanců nakonec nebude slovenský politik Richard Sulík z opoziční strany SaS. „Nechci být a nebudu zdrojem pochybností o objektivnosti vyšetřování či zbytečného rozmazávání situace. S ostatními členy delegace se rád sejdu a zodpovím všechny otázky. To, co se děje na Slovensku, je příliš tragické na to, aby se pozornost odkláněla jinam. Je důležité, aby se vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové co nejdřív vyšetřila,“ řekl Richard Sulík pro Aktuality.sk.
Co bude programem či náplní europoslanců však zatím není známé. „Na programu a časech se stále pracuje. Delegace bude mít osm poslanců, většinou z výboru pro kontrolu rozpočtu (CONT) a výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE),“ uvedla pro deník Echo24 tisková tajemnice Informační kanceláře Evropského parlamentu na Slovensku Soňa Mellaková.
Podle informací Denníku N bude v delegaci Ingeborg Gräßleová (předsedkyně výboru pro kontrolu rozpočtů), Claude Moraes (předseda výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci), Benedek Jávor a Marco Valli. Delegace bude doplněná o další tři zástupce politických skupin v Evropském parlamentu.
Delegace se chce hlavně zaměřit na podezření napsaná v posledním článku zavražděného novináře Jána Kuciaka. Pro zpravodajský portál Aktuality.sk to potvrdil europoslanec Ivan Štefanec z frakce Evropské lidové strany a europoslankyně Monika Smolková z frakce Progresivní aliance socialistů a demokratů. Postupně se chtějí sejít s ministry, novináři a nevládními organizacemi. Chtějí se také podívat do obce Veľká Mača, kde k tragédii došlo.
Prezident se setká s opozicí
Následně odstartují rozhovory s prezidentem Andrejem Kiskou a se zástupci politických stran o návrhu na zásadní rekonstrukci vlády nebo na vypsání předčasných voleb jako řešení vzniklé krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
Podle premiéra Roberta Fica se Andrej Kiska věnuje mocenským hrám, dělá opoziční politiku, destabilizuje zemi a nechrání její dobré jméno v zahraničí. Po obědě s velvyslanci zemí Evropské unie a Spojených států Fico prohlásil, že je informoval o tom, že „sledujeme útok ze strany opozice a prezidenta na principy právního státu a na výsledky demokratických parlamentních voleb“. Podle Fica se opozici i prezidentovi vražda novináře hodila, protože najednou mají příběh, s jehož pomocí chtějí vládu odstranit.
Další demonstrace v několika městech
Prezident Andrej Kiska ve středu také pověří vicepremiéra Petera Pellegriniho vedením ministerstva kultury. Z postu odešel po vraždě Jána Kuciaka dřívější ministr Marek Maďarič.
Na pátek se chystají další demonstrace nazvané Postavme se za lepší Slovensko. Při minulé demonstraci pořádané 2. března v různých městech přišlo na 50 tisíc lidí. Organizátoři požadují novou důvěryhodnou vládu, ve které nebudou politici podezření z korupce. Požadují také důkladné a nezávislé vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové za spoluúčasti mezinárodních vyšetřovatelů.
Organizátoři vyzvali i představitele vysokých škol, aby v pátek odpoledne zrušili výuku. K protestu se už přidala například Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košicích, která udělí na pátek rektorské volno.