Ministr obrany dal podnět a úřady zadržely tři novináře
Zásah proti novinářům v Řecku
Řecké úřady zadržely trojici novinářů deníku Fileleftheros. Vydavatel listu Thanassis Mavridis, redaktor Panayiotis Lampsias a reportérka Katerina Galanouová strávili noc 22. září na policejní stanici v Athénách na základě podnětu tamějšího ministra obrany Panose Kammenose, který na novináře podal stížnost, protože se vůči jeho osobě měli dopustit pomluvy. Proti zásahu se ohradila organizace Reportéři bez hranic (RSF).
Pomluva je v Řecku kvalifikována jako závažný čin a člověk, na něhož přišla stížnost z dopuštění se takového činu, může být okamžitě zadržen. Tento případ se týkal zprávy deníku z 21. září, která hovořila o tom, že při přidělení jedné ze zakázek ministrovu obchodnímu partneru došlo ke zneužití evropských dotací.
Postup řeckých orgánů kritizuje hned několik stran. „Odsuzujeme toto nepřiměřené zadržení novinářů za to, že si dovolili kritizovat člena vlády,“ nechala se slyšet Pauline Adès-Mévelová z balkánské odnože Reportérů bez hranic. „Řecké úřady musí takové zpátečnické opatření zrušit,“ doplnila.
Podobně se na případ díval prokurátor přidělený k jeho projednání. Když před něj byla trojice 23. září předvedena, nařídil její propuštění a zahájil vyšetřování okolností, za nichž ministr Kammenos podal svou stížnost.
Řečtí i zahraniční žurnalisté se v posledních letech kvůli své práce potýkali s problémy poměrně často, podle RSF především v souvislosti s reportováním o uprchlické krizi. V letošním žebříčku organizace se Řecko z hlediska svobody tisku umístilo na 74. místě ze 180 zmapovaných zemí. Česká republika se nachází na 34. příčce.