Přirážka pro muže jako upozornění na rozdíly v platech. Kavárna po kritice ukončila provoz

Vyšší ceny pro muže

Přirážka pro muže jako upozornění na rozdíly v platech. Kavárna po kritice ukončila provozNOVÉ
Přirážka pro muže jako upozornění na rozdíly v platech. Kavárna po kritice ukončila provoz Foto:

Zdroj: SHUTTERSTOCK

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po necelých dvou letech fungování zavře. Podnik, jehož záměrem bylo upozornit na rozdíly v platech mužů a žen, se stal terčem kritiky. Jeho majitelka ale uvedla, že to nebylo důvodem rozhodnutí kavárnu zavřít. Prý ji už pouze nechce provozovat.

Kavárna „se stala boxovacím pytlem, do kterého bušilo Melbourne i uživatelé internetu,“ uvedla na facebooku Alexandra O‘Brienová, která předloni v létě kavárnu Handsome Her založila. Chtěla, aby se z ní stalo místo, kde se bude mluvit o ženách a jejich postavení ve společnosti. V neděli se v kavárně bude konat velká oslava na rozloučenou.

V jiném příspěvku O‘Brienová napsala, že kavárna nekončí „kvůli jedu, který šíří misogynní (pociťující nenávist vůči ženám – pozn. ČTK) aktivisté za práva mužů“, ani kvůli tomu, že by špatně vydělávala. „Prodali jsme náš podnik, protože jsme mladé, vzdělané a vyrážíme za dalším dobrodružstvím,“ napsala O‘Brienová.

Muži měli za nápoje a jídlo v kavárně platit částky o 18 procent vyšší jen jeden týden v měsíci, a navíc jedině tehdy, pokud sami chtěli. Jinak by majitelka kavárny měla problémy se zákonem, protože jak připomíná agentura DPA, Austrálie má přísné zákony proti diskriminaci. Peníze, které kavárna díky přirážce pro pány získala navíc, byly určeny na projekty týkající se ženské otázky.

Oznámení o ukončení činnosti kavárny na sociálních sítích podle BBC vyvolalo smíšené reakce: její příznivci dávali najevo zklamání, odpůrci naopak radost.

Podle jedné studie, na níž se O‘Brienová odvolávala, vydělávají muži v Austrálii o 18 procent více než ženy.

Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování žen a mužů. Podle údajů ČSÚ medián mezd v loňském posledním čtvrtletí dosáhl u mužů 31.910 korun a u žen 26.490 korun. U mužů byla částka o pětinu vyšší. Ženy pracují v hůř odměňovaných oborech a na nižších pozicích, na vedoucí posty se dostávají obtížně. Často ale i na stejných místech a ve stejných profesích mívají méně peněz než jejich kolegové.

Čtěte také: Mužská díla odstraní a nahradí ženskými. Známá londýnská galerie chystá změnu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články