Praha má nočního starostu. Podle ODS je to zbytečnost

Noční klid v Praze

Praha má nočního starostu. Podle ODS je to zbytečnostAKTUALIZOVÁNO
Nově zvolený noční starosta Jan Štern Foto:

FOTO: Twitter / PRAHA SOBĚ

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pražští radní vybrali tzv. nočního starostu. Stal se jím Jan Štern. Radní zároveň schválili složení komise, která bude nočnímu starostovi pomáhat. Jejím úkolem bude řešit noční život v Praze. Novinářům to v pondělí sdělila radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Štern se podílel na vzniku například kulturního centra Containall. V komisi zasednou zástupci Prahy 1 i městské policie.

Problémy s hlukem jsou zejména v centru a způsobují ho bary a restaurace a také opilí lidé, zejména turisté. Zřízením starosty se město inspirovalo v zahraničí. „Chci se vyhnout zjednodušující zkratce a zdůrazňuji, že takzvaný noční starosta není funkce jednoho člověka, který bude v noci chodit po ulicích a žádat bavící se lidi, aby se ztišili. Je to tým lidí, který bude zavádět systematická opatření. Nepůjde o rychlou změnu mávnutím kouzelného proutku,“ uvedla Třeštíková. Podle ní je nutné vyvážit soukromý a veřejný zájem.

Opoziční ODS záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty odmítla. Podle starostů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce vůbec nic.
„Nedodržování nočního klidu netrápí jen centrum města. Pokud chce rada problémy skutečně řešit, musí dát jasné zadání radnímu pro bezpečnost, který zodpovídá za práci městské police. Jeho agenda si větší podporu rozhodně zaslouží. V ulicích Prahy nechybí úředničtí ‚koordinátoři‘, ale strážníci. Místo na nové úředníky mají jít peníze na jejich mzdy a výstroj. Řešení, které zvolilo stávající připomíná spíše antikonfliktní tým s bílým límečkem.“ říká předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Předseda komise Štern uvedl, že mezi první opatření bude vyslání hlídek strážníků na nejproblematičtější místa v Praze. „Povedeme jednání s městskou policií o tom, jaké jsou v tomto ohledu možnosti zlepšení situace především v Dlouhé ulici,“ uvedl. Dalším krokem bude vyhláška umožňující městským částem stanovit ve vybraných lokalitách zavírací doby podniků.

Komise začne jednat rovněž s provozovateli nočních podniků a kulturních akcí. Cílem je, aby sami podnikatelé řešili a předcházeli rušení nočního klidu. Třeštíková chce rovněž změnit image Prahy tak, aby nelákala turisty jedoucí pouze za levným alkoholem.

V komisi nočního starosty budou kromě Šterna například i radní Prahy 1 David Skála (Praha Sobě), ředitel strážníků Eduard Šuster, šéf magistrátního odboru kultury a cestovního ruchu František Cipro nebo kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko.

Kromě nočního starosty město uvažuje také o pozici informačního ombudsmana, který by vyřizoval žádosti o informace v rámci svobodného přístupu k nim. Záměr měli pražští radní projednat v pondělí, ale rozhodnutí odložili.

Praha v minulosti měla například ombudsmana pro zeleň, který fungoval ještě za vlády někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Tehdy měl na starosti vyřešit podněty obyvatel týkající se zeleně a úklidu, k tomu byla na magistrátu dokonce zřízena bezplatná telefonní linka. Funkce byla postupem času zrušena.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ. Podává na resort dvě žaloby

V Praze se zastavila většina tramvají. Na vině byl výpadek elektrického napájení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články