6 Celostátní fórum Pirátů

„Máme šanci porazit i ANO.“ Bartoš obhajuje funkci předsedy Pirátů

Uvnitř fotogalerie

Témata: ,

Předseda Pirátů Ivan Bartoš o víkendu v Brně obhajuje post předsedy strany. Žádného soupeře nemá. V kandidátské řeči velmi pozitivně hodnotil vývoj Pirátů po sněmovních volbách, optimistický je i do budoucna. „My máme šanci uspět v dalších volbách a porazit třeba i hnutí ANO,“ řekl Bartoš. Během dvoudenního jednání celostátního fóra jsou na programu i návrhy na úpravy stanov, jednat budou i expertní pracovní skupiny Pirátů. 

Bartoš zopakoval, že Piráti budou v následujícím volebním období konstruktivní opozicí, ale v příštích volbách věští Pirátům velký úspěch. „To, jak budeme nyní fungovat, ovlivní vývoj Pirátské strany v následujících letech. I opoziční práce, pokud se dělá dobře, se přetaví v úspěch. My máme šanci uspět v dalších volbách a porazit třeba i hnutí ANO. V dalším volebním období bychom se měli aktivně podílet na vládě. Když se podíváte na první velký průzkum po volbách, ukázala se podpora Pirátů ve výši 14 procent, a to jsme byli v té době nejvíce kritizováni za kroky v Poslanecké sněmovně,“ řekl Bartoš. Za prioritu označil i komunální volby, které se konají na podzim.

Bartoš, který Piráty do sněmovny dovedl, bude v Brně usilovat o znovuzvolení předsedou. V čele strany je od dubna 2016. Před tím post zastával v letech 2009 a 2014. Mezi lety 2014 a 2016 jej vystřídal Lukáš Černohorský. V kandidátské řeči zveřejněné na diskusním fóru strany Bartoš uvedl, že se v dalším funkčním období chce zaměřit na přeměnu Pirátů v organizaci, která „otevře možnost podílet se na aktivní politice několika tisícům členů“. Chce také nadále prosazovat programové priority strany v médiích a zajistit větší otevřenost sněmovny. Prioritou jsou pro něj i komunální volby, které se budou konat na podzim. Dnes mají Piráti 534 členů.

Volba pětičlenného republikového předsednictva vyplývá ze stanov strany. Podle nich se musí uskutečnit do tří měsíců od voleb do sněmovny. Ty se konaly loni v říjnu a Piráti v nich skončili třetí se ziskem 22 mandátů. Do dolní komory se tak dostali poprvé a získali i funkci místopředsedy dolní komory, zastává ji poslanec Vojtěch Pikal.

Podívejte se na Bartošův rozhovor pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na místopředsedy Pirátů kandidují poslanci Jakub Michálek, Mikuláš Peksa, Radek Holomčík, Olga Richterová a Petr Třešňák. Kromě nich usilují o místopředsednický post vysokoškolský učitel Giuseppe Maiello, o němž jsme psali ZDE, ředitel vydavatelství Altar Martin Kučera a ředitel zdravotnické neziskové organizace InAverz Zdeněk Hřib. Nominován byl i Jan Köchert, jenž se ale kandidatury vzdal.

Celostátní fórum Pirátů o víkendu projedná také návrh na dílčí úpravy stanov. Týkají se úpravy pravidel pro schvalování nových členů strany a na omezení kumulace funkcí ve straně. Toto omezení by se nemělo vztahovat na veřejné funkce.

Celostátního fóra Pirátů se účastní každý člen strany. Většina jeho jednání se koná na internetu, podle stanov se ale přinejmenším jednou ročně musí uskutečnit i fyzické setkání celostátního fóra. Na těchto zasedáních se volí vedení a uskutečňují se zásadní hlasování, například o změnách stanov.

Čtěte také: Ke zprávě OLAF se v každém případě dostaneme, říká šéf Pirátů Ivan Bartoš v Echo TV


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.