2 ZASEDÁNÍ ČSSD

Hamáček získal důvěru širšího vedení ČSSD. O Zimolovi nakonec výbor nehlasoval

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Širší vedení ČSSD dalo na zasedání v Hradci Králové důvěru předsedovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Členové ústředního výkonného výboru se na tom usnesli absolutní většinou. O důvěře v prvního místopředsedu Jiřího Zimolu nakonec výbor nehlasoval.

Ústřední výkonný výbor nakonec nehlasoval o důvěře v prvního místopředsedu a jednoho z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD Jiřího Zimolu, ač o ni stejně jako Hamáček žádal. Neschválil ani Zimolův návrh na přeregistraci členů.

Širší vedení ČSSD se sešlo poprvé pro neúspěšných senátních a komunálních volbách. Debata se nesla zejména v duchu kritiky platformy a jejích představitelů. Činnost platformy bude navzdory tomu pokračovat. „Jako strana si zakládáme na tom, že jsme názorově bohatí. Chápu, že někteří kolegové činnost platformy nevidí rádi, máme ale několik diskusních platforem,“ řekl novinářům Zimola na společné tiskové konferenci stranických špiček.

Hamáček varoval před vedením vnitrostranické diskuse v médiích. „Je třeba skončit diskusi o ČSSD samé, ukončit vnitrostranické spory, je třeba pracovat ve vládě a prosazovat priority,“ řekl. Se Zimolou si prý je Hamáček schopen vyříkat věci z očí do očí. Zimola podotkl, že s Hamáčkem spory nevede. „Že se nedokážeme shodnout na všem, je, myslím, normální,“ zdůraznil.

Jedním z ostrých kritiků platformy je i někdejší místopředseda a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který označil platformu za mocenský nástroj. „Všichni, kteří tam jsou, včetně pana Zimoly, nedovedou pochopit, že je to absurdní. Do budoucna musí ve straně platit, že když je někdo ve vedení, tak nezakládá platformy. To dělají ti, kteří jsou v menšině a potřebují vytvořit nějakou ideovou alternativu,“ řekl novinářům Zaorálek.

Přivítal také, že převažuje postoj, který nyní odmítá řešení problémů organizačními změnami. „Je v absolutní menšině. Během těch dvou dní se jasně ukázalo, že cesta nevede přes nějaké přeregistrace, ale v tom, že se začneme soustředit na věci, které je potřeba dělat. Většina si také uvědomuje, že účast ve vládě nám dává větší šanci se do věcí daleko více pustit, než kdybychom to pouze glosovali z opozice,“ řekl Zaorálek.

Širší vedení rozhodlo, že další volební sjezd se uskuteční 1. a 2. března v Hradci Králové. Nynější nejužší vedení bylo zvoleno teprve letos v únoru a dubnu na mimořádném sjezdu pro debaklu v loňských sněmovních volbách. „Sjezd bude tím polem, na kterém se určí další směřování sociální demokracie,“ řekl Hamáček. Nyní chce ustavit programovou radu složenou i z úspěšných komunálních politiků ČSSD. Po ministrech bude chtít seznamy jejich priorit. „Sociální demokracie může hrát ve vládě (s hnutí ANO) roli takového levicového rebela,“ prohlásil.

Po volbách, v nichž ČSSD ztratila asi polovinu zastupitelů a obhájila jediný senátorský mandát ze 13, se opět rozhořely vnitrostranické spory. Platforma Zachraňme ČSSD kolem Zimoly nebo někdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška doporučovala výměnu některých sociálnědemokratických ministrů ve vládě s hnutím ANO. Hamáček možnost rekonstrukce vlády odmítl, už v pátek se za něho postavil hlasy všech přítomných členů poslanecký klub a podpořilo ho také předsednictvo strany.

Nynější stranické vedení vzešlo z mimořádného sjezdu, který se uskutečnil teprve letos v únoru a v dubnu po fiasku v loňských sněmovních volbách. Další volební sjezd plánují sociální demokraté na březen příštího roku.

Na páteční jednání užšího vedení reagoval Hašek na facebooku, postěžoval si, že ani nebyl pozván, aby se mohl vyjádřit. „Fakt demokrati k pohledání. Jejich sebereflexe dvojích prohraných voleb, za které především jako předsednictvo nesou odpovědnost, nulová, za všechno mohou Zimola, Hašek a spol.,“ napsal Hašek. Jednání na základě informací médií označil za „proces se spikleneckým centrem“. „Někteří hrobaři sociální demokracie kopou hrob evidentně dál,“ dodal.

 

Spor o platformu i účast ve vládě

Zimola podle kuloárových informací spolustraníkům řekl, že platforma je černým svědomím sociální demokracie.

Platformu kritizovali před zasedáním ústředního výkonného výboru Hamáček i například místopředseda Martin Netolický. Hamáček zdůraznil, že straníky vyzve k jednotě. „To souvisí i s fungováním platformy. Není cestou, aby každý člen vedení měl svoji platformu. Mou platformou je sociální demokracie,“ řekl. Netolický prohlásil, že platforma není hlasem sociální demokracie a vytváří pocit rozštěpenosti.

Před členy výboru Hamáček například odmítl úvahy o odchodu ČSSD z vlády s hnutím ANO do opozice, byla by to podle něho sebevražda. ČSSD už má podle něho v kabinetu úspěchy, ale není o nich kvůli vnitrostranickým debatám slyšet. Hamáček údajně mluvil o tom, že ČSSD musí být levicový rebel ve vládě pravicového oligarchy (předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše). Zdůraznil také, že sociální demokracie je proevropská strana a nesmí k tomuto směřování hledat alternativy.

Zimola podle informací ČTK kritizoval před spolustraníky některé sociální demokraty. Patřil k nim kvůli „osobním ambicím“ kandidát na ministra zahraničí a europoslanec Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman odmítl do vlády jmenovat, a končící předseda Senátu Milan Štěch kvůli kritice vstupu ČSSD do vlády.

ČSSD musí být razantní opozice vůči Babišovu hnutí ANO, že je sociální demokracie ve vládě, neznamená, že musí být poslušný králík, řekl podle zdrojů Zimola. Mluvil i o rekonstrukci vlády, což je jedním z požadavků platformy. Zmínil údajně v této souvislosti nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra kultury Antonína Staňka.

Hamáček se už před zasedáním vyslovil proti tomu, aby ústřední výkonný výbor hlasoval o důvěrách v jednotlivé členy nejužšího stranického vedení s výjimkou předsedy. K tomu, aby se nehlasovalo o Zimolovi, vyzval v debatě na zasedání podle kuloárových informací náchodský starosta a poslanec Jan Birke, prý kvůli tomu, aby se z prvního místopředsedy nestal „zhrzený mučedník“.

Také místopředseda Jaroslav Foldyna nepožádá o vyslovení důvěry, jak původně uvažoval. „Když to udělám já, udělají to další. Pan předseda nás požádal, abychom to nedělali,“ řekl Foldyna. Dodal, že také nechce, aby se hlasovalo o důvěře pro Zimolu.

Platformu zkritizoval před spolustraníky také Netolický, který jí přičetl neúspěch v komunálních volbách, nebo někdejší místopředseda a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zaorálek prý mluvil tom, že je třeba vyřešit „autistickou poruchu“ ČSSD. Štěch podle zákulisních informací nařkl členy platformy z toho, že sami chtějí do vlády.)

Někdejší místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec, jenž nedávno vyzval ČSSD k odchodu z vlády a k její toleranci, podpořil v debatním příspěvku Hamáčka a Zimolovi vyčetl, že s předsedou ČSSD nešel do kabinetu, aby mu „kryl záda“. Chovanec však prý trvá na kritice vstupu ČSSD do vlády, tento krok podle něho může mít záporný vliv na výsledky strany i v dalších volbách. V kabinetu je podle Chovance nutné tvrdě hájit program, a pokud to nebude možné, odejít.


Čtěte dále: Altnerovi dědicové vyzývají ČSSD k ukončení kauzy Lidový dům. Nabízí lhůtu na zaplacení

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.