1 Pomník Henryka Jankowského

VIDEO: Aktivisté v Gdaňsku strhli pomník kněze. Čelil nařčením, že zneužíval nezletilé

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , , ,

Tři aktivisté v noci na čtvrtek v Gdaňsku na severu Polska strhli pomník katolického preláta Henryka Jankowského, oznámila polská média. Jankowski býval oslavovaný jako farář protikomunistického hnutí Solidarita, ale necelých deset let po své smrti čelí nařčením, že zneužíval nezletilé chlapce a dívky.

„Je to pád. Symbolický. Pustí se polská církev konečně do zúčtování s vlastními vinami? Anebo skončí jako prelát Jankowski?“ napsal na sociálních sítích novinář Tomasz Sekielski, který zveřejnil záběry z povalení pomníku.

Strůjci stržení sochy v prohlášení novinám uvedli, že chtěli symbolicky strhnout Jankowského z piedestalu „falešné paměti a cti“ ve společnosti, jakož i vyjádřit „občanský nesouhlas s přítomností zla ve veřejném prostoru“.

List Gazeta Wyborcza, který o podezřeních proti Jankowskému psal jako první, ve čtvrtek označil tento případ za součást širší debaty o sexuálním zneužívání dětí v polské církvi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Aktivisté #MeToo opět udeřili – proti námořníkovi ze slavné fotky. Posprejovali jeho monument

Němci „zapomněli” přestěhovat vládní letku. Ročně létají stovky letadel z Bonnu do Berlína prázdné

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.