Že končím v KSČM? „Tu radost mu neudělám,“ říká Skála o rozepři s Filipem

Válka u komunistů

Že končím v KSČM? „Tu radost mu neudělám,“ říká Skála o rozepři s FilipemNOVÉ
Domov

Echo24

U komunistů se rozhořel nový spor mezi šéfem strany Vojtěchem Filipem a jejím bývalým místopředsedou Josefem Skálou. Rozepře o tom, jakým směrem by se měla KSČM ubírat, se v posledních dnech přetavily do vzájemných výčitek. Předseda komunistů se ozval proti kritickému rozhovoru Skály na serveru Sputnik News a vyčetl mu údajnou účast na akci SPD, což podle něj znamená Skálův rozchod se stranou. Ten to označil za bohapustý výmysl. „Tu radost mu neudělám,“ řekl deníku Echo24 někdejší místopředseda KSČM.  

Filip odkazoval na screenshot z online záznamu, který má údajně ukazovat Skálu ve volebním štábu SPD při vyhlášení výsledků evropských voleb. Předseda KSČM prohlásil, že když byl Skála ve štábu SPD, chápe to tak, že s komunistickou stranou rozešel. „Je to samozřejmě bohapustý výmysl,“ reagoval Skála. „Obrázek je z veřejné akce jedné rozhlasové stanice, která zve spoustu lidí. Jestli chce Vojtěch Filip něco dělat z toho, že jsem na akci rozhlasové stanice a vymýšlí si, že jsem s SPD a podobně, tak je mi ho líto,“ dodal o svém předsedovi s otázkou „jestli mu někdo drží odjištěnou hlaveň u spánku, že si musí takhle kreativně vymýšlet“.

Kritika předsedy strany

Vojtěch Filip se ve svém facebookovém příspěvku pustil také do Skálova kritického rozhovoru na serveru Sputnik News. Tam bývalý místopředseda strany hovoří o tom, že vzestup evropské levice skončil. Nebo o pasti, která táhne stranu ke dnu. „Rozhovor pana J. Skály je pro mě mlácení prázdné slámy, které by mělo jen jemu a několika členům jeho tzv. „frakce“ asi přinést výhody dílčích funkcí (trafiky) od antikomunistů,“ napsal v reakci Filip. V příspěvku, kde zmiňuje i to, že v minulosti lidé komunistickou stranu opustili za „jidášský groš“ a že pro KSČM nic neudělali, kritizuje Skálovy volební výsledky. 

„Nemám zájem se zabývat ostatními planými řečmi a rozvracením strany, které si vzal pan Skála za své. Dovolím si jen zveřejnit své krédo, kterého se dlouho držím ve své práci, „pokud se chce někdo znemožnit, rád mu to umožním“. Ono to je někdy zdlouhavé, ale účinné. Já nemám rád řeči, za kterými není práce. Na řeči bez odvedené práce doplatili nejen naši předchůdci, ale i jiné strany a hnutí, které tady byly na jedno použití,“ uzavírá Filip. 

„Idiotské urážky“, „tu radost mu neudělám“

Skála reagoval tím, že Vojtěch Filip se chová čím dál útočněji. „Já nevím, jestli považuje za svůj úspěch to, že on v prvním kole volby předsedy strany získal 110 hlasů a já 105, a jestli to považuje za nějakou moji porážku,“ řekl pro Echo24. Podle něj se o něm šíří nepravdivé zkazky, například že chce dělat poradce europoslanci za SPD Ivanu Davidovi, anebo že dostal zaplaceno, aby komunistickou stranu rozvrátil. „Je to tak žalostně hloupé, že to může vymyslet jen někdo s hodně nízkým IQ nebo lidi, kteří mě musí znát tak ze čtvrté ruky. Jsou to idiotské urážky,“ uvedl.

Na otázku, zda neuvažuje o vystoupení z KSČM, odpověděl zamítavě. „To by si zřejmě Vojtěch Filip velmi přál, to si dokážu představit, že by tu řízenou eutanazii chtěl ještě urychlit, ale tu radost mu neudělám,“ prohlásil. Z komunistů chce dle svých slov znovu udělat životaschopnou stranu, která nebude ze svého neúspěchu vinit jiné a nebude se bát mluvit o tématech, která otevírají radikálnější strany jako právě SPD.

Čtěte také: Další trestní oznámení na Okamurovu SPD. Po komunistech ji žaluje i Štětinovo hnutí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.