Brno přerušilo provoz centra se stany, kde přebývali romští uprchlíci, a odvezlo zdevastované vybavení
UKRAJINŠTÍ UPRCHLÍCI
Brno přerušilo provoz centra se stany u Benešovy ulice, kde přebývali romští uprchlíci z Ukrajiny. Podle odhadů jím prošlo až 300 lidí a řada z nich se na místo vracela, uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Město stany postavilo v místě poté, co se romští uprchlíci z Ukrajiny začali shromažďovat u hlavního nádraží. Podle města je pouze uzavřená brána a odvezlo se zdevastované vybavení. Zázemí s toaletami zůstane a přiveze se nové vybavení pro případ další potřeby.
Na situaci, že romští uprchlíci z Ukrajiny prostor opustili a většinou odcestovali do Budapešti nebo do Prahy, upozornily Události Brno České televize. "Město provoz přerušilo na základě diskuse se zainteresovaným organizacemi jako IQ Roma servis a Drom. Stalo se tak po vzájemné dohodě na tomto postupu s ohledem na současné minimální využití plochy," uvedl Poňuchálek.
Podle něj bude možné kdykoliv operativně místo otevřít a v případě potřeby bude město nadále poskytovat poradenství v součinnosti s IQ Roma servis a romským střediskem Drom. Plocha podle něj sloužila jako informační místo. Připomněl, že město od začátku konfliktu na Ukrajině od konce února aktivně pomáhá formou humanitární materiální pomoci, finanční podporou organizací pomáhajících uprchlíkům, vyčleněním městských bytů, poskytnutím přístřeší v ubytovně nebo zajištěním hotelu Myslivna.
Romští uprchlíci se začali shromažďovat u nádraží v Brně na přelomu května a června. Jihomoravský kraj to tehdy vysvětlil tím, že jim nabídl ubytování, které ale odmítli. Město jim proto nabídlo na několik dní nocleh v židenických kasárnách. Postupem času se ale uprchlíci vrátili k nádraží. Magistrát jim proto nedaleko nádraží postavil stany.
Kvůli tomu na červnovém zastupitelstvu demonstrovala zhruba dvacítka lidí, která upozorňovala na špatné podmínky romských uprchlíků. Před zastupiteli poukazovali na to, že to není v souladu s lidskostí ani lidskými právy, aby romské matky s dětmi spaly na zemi, zatímco bílí v nouzovém zařízení a ubytovnách. Primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS) tehdy uvedl, že odmítnutím ubytování ztratili nárok na dávky. "Jsou dávkovými turisty a zkouší to opakovaně. Brno nedělá rozdíl mezi Ukrajinci, ale bylo to svobodné rozhodnutí osob, které nevyužily ubytování. Rádi uděláme nějaký support (podporu), ale vše má své limity. Doufáme, že tito lidé pochopí, že nemají nárok na dávky, a přestanou sem jezdit," řekl tehdy Kerndl.