Sexy zelená komunistka
komentář
Není těžké uhádnout, jak Donald Trump vyhraje prezidentské volby v roce 2020. Jeho hlavním esem je dobře rozběhnutá ekonomika. Demokraté by mohli tento trumf neutralizovat, pokud budou tvrdit, že hospodářský rozvoj není přímou zásluhou Trumpovy administrativy, a slíbí, že do ní nebudou příliš zasahovat. Místo toho radikální křídlo demokratů tlačí stranu ostře doleva. Jejich vůdcem je mladá sexy kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová.
Tato devětadvacetiletá bývalá barmanka, známá také jako AOC, je v současnosti vycházející hvězdičkou Demokratické strany. AOC v největším překvapení demokratických primárek porazila Joea Crowleyho, jednoho z vůdců demokratů v Kongresu. Vzhledem k tomu, že její newyorský okrsek je baštou demokratů, vítězství ve všeobecných volbách měla zaručené.
Na to, že je novopečenou zastupitelkou bez zkušeností, jí americká média věnují nebývalou pozornost. Takřka nemine den, kdy by jí nebyla věnovaná nějaká zpráva. Částečně se to dá vysvětlit tím, že AOC je v současnosti bezkonkurenčně nejhezčí americkou političkou. Zároveň ale nelení a vypouští neustálé nápady na politické projekty, které leží daleko mimo oblast amerického mainstreamu. Typická je pro ni kombinace zelené politiky se silnými státními zásahy do ekonomiky. Dvaadvacátého ledna prohlásila, že pokud nezačneme bojovat proti „klimatickým změnám“, svět skončí do dvanácti let. „Tohle je naše druhá světová válka,“ dodala. Není těžké uhádnout, proč připomíná nejhorší světový konflikt v historii. V rámci boje proti nacismu byl ve Spojených státech zaveden státní dohled, řízení a regulace, jež by za normálních okolností Američané nikdy neakceptovali. AOC chce zavést válečné hospodářství.
Ve čtvrtek představila svůj plán, jak toho docílit. Nazvala ho Zeleným novým údělem, čímž navazuje na válečného prezidenta Franklina Roosevelta, který svou politikou Nového údělu bojoval proti následkům velké hospodářské krize z roku 1929. Za Roosevelta začala do té doby nevídaná expanze amerického státního aparátu.
Zelený nový úděl je čirá fantazie. Do deseti let chce nahradit americkou leteckou dopravu masivní výstavbou vysokorychlostní železnice, eliminovat emise CO2, zrušit veškeré atomové, uhelné a plynové elektrárny, přestavět všechny domy v USA, zakázat neelektrická auta a vybít všechny „prdící krávy“ (sic). Zároveň slibuje zajistit živobytí pro všechny Američany, kteří nejsou „ochotní pracovat“. To je už čirý marxismus. Plány AOC by znamenaly daleko větší přestavbu americké společnosti a ekonomiky než Nový uděl a válečná ekonomika dohromady. Svým rozsahem se Zelenému novému údělu vyrovná snad jen stalinská industrializace, která uspěla pouze za cenu mnoha milionů životů.
Zelený nový úděl se samozřejmě reálnou politikou nikdy nestane. Jenže křídlo demokratů reprezentované AOC získává na síle. Staří demokraté se mu musí podbízet, pokud chtějí získat nominaci na prezidenta. Řada předních demokratických politiků vyjádřila Zelenému novému údělu podporu, evidentně aniž ho nejdřív četla. Mnoho demokratických prezidentských kandidátů uveřejnilo vlastní socialistické plány. Často se jedná o zvyšování daní, zvláště pro bohaté, a expanzi sociálního státu.
To je příležitost pro Trumpa – a on si ji velmi dobře uvědomuje. Jeho středeční projev o stavu unie byl až netrumpovský. Hlavním poselstvím byla jednota. Američané se musí spojit a společně pracovat na splnění amerického snu. Trump mnohokrát zdůrazňoval našlapanou ekonomiku a měl připravena čísla, kolik členů menšin a žen se dostalo z chudoby a našlo si práci. Tím ukázal, že není jen prezidentem bílých mužů. Věta „Amerika nikdy nebude socialistickou zemí“ byla klíčová. Trump dává jasně najevo: Volte mě, a prosperita bude pokračovat, volte demokraty, a skončíme jako Venezuela nebo Sovětský svaz. Pokud ekonomika vydrží, Trump možná právě nalezl téma, které mu vyhraje volby.