1 DISKRIMINACE

New York zakáže diskriminaci typických černošských účesů na školách a v zaměstnání

, NOVÉ

Témata: , , ,

Město New York, pravděpodobně jako první město v USA, zakáže zaměstnavatelům a školám nařizovat černošským občanům, co mají nosit na hlavě. Rozhodla o tom městská komise pro lidská práva, informuje The Guardian.

Rozhodnutí komise dává obyvatelům města právo rozhodovat o tom, jaký účes chtějí mít. V rozhodnutí výslovně zdůrazňuje, že v případě černošských obyvatel jde mimo jiné o dredy, tzv. francouzské copánky či afro i o jejich právo nechat vlasy přirozeně růst a upravovat je podle svých preferencí. Komise v odůvodnění píše, že chrání „právo občanů New Yorku udržovat přirozený růst vlasů či účesy, které jsou úzce spjaté s jejich rasovou, etnickou nebo kulturní identitou“.

Rozhodnutí míří na požadavky kladené některými zaměstnavateli a školami, které zahrnují zákaz podobné účesy nosit. Například v prosinci minulého roku donutili středoškolského wrestler z New Jersey ostříhat si před zápasem vlasy, připomíná The Guardian. V roce 2016 rozhodl federální soud ve prospěch alabamské firmy, která nepřijala ženu do zaměstnání, protože si odmítala ostříhat dredy.

Podle komise pocházejí zákazy přirozeně rostlých vlasů a tradičních účesů spojených s černošským obyvatelstvem ze zvyku na „bělošský standard vzhledu“ a přežívajících stereotypních představ o tom, že jsou černošské účesy neprofesionální. „Existuje široce rozšířená a z podstaty rasistická představa, že černošské styly účesů nejsou vhodné pro formální příležitosti, mohou být nehygienické, rozcuchané, rušivé či neudržované,“ uvádí komise.

Čtěte dále: Afričané v Belgii čelí „zakořeněnému“ rasismu, tvrdí experti OSN

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.