1 CERMAT ZJISTIL POCHYBENÍ

V přijímačkách na gymnázia byla chyba. Nebetyčný průšvih, říká ministr

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

V jednotných přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia byla chyba. Uvedly to servery Deník.cz a Aktuálně.cz. Týká se ohodnocení jedné úlohy v testu z českého jazyka a literatury. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které zkoušky organizuje, žádá ředitele škol, aby zatím výsledky zkoušek nevyhlašovali. Podle ministerstva školství ale zřejmě nebude nutné testy opakovat, kompletní opravené výsledky budou v informačním systému nejpozději v sobotu ráno.

Na základě dodatečné analýzy Cermat odhalil chybu v testu z češtiny pro druhý řádný termín u úlohy číslo 12, citoval Deník.cz ředitele Cermatu Jiřího Zíku. Klíč řešení úloh původně uváděl, že správná je ve zmíněné úloze jen odpověď B, ale dnes Cermat podle Aktuálně.cz zjistil, že správná je i odpověď C. Chybu přitom předtím neodhalila validační ani nezávislá komise. Obě testy prověřovaly.

Žádost nevyhlašovat výsledky však přišla pozdě, což je velkou komplikací pro ředitele gymnázií. Většinou už totiž výsledky vyhlásili. „Přerušovat správní řízení, kde běží lhůty a jsou natištěna všechna rozhodnutí, je pro každého ředitele šílenství, znamená to přepisovat a skartovat doslova tuny papíru,“ sdělil Deníku Mirek Hřebecký ze vzdělávací společnosti EDUin a bývalý ředitel gymnázia.

Cermat nyní podle serverů provádí analýzu dopadů chyby na výsledky přijímacích zkoušek. Podle Zíky se možná nedotkne velkého počtu žáků. „Musíme zjistit, jaké dopady to bude mít na přijímací řízení, ale podle mě se zkoušky nebudou muset opakovat,“ řekl Deníku ministr školství Robert Plaga (za ANO) a dodal, že se jedná o „nebetyčný průšvih“, který se už nesmí opakovat. „Jsem pevně rozhodnutý se podrobně podívat na fungování validačních komisí a prověřit, zda neselhává celý systém,“ dodal Plaga.

Ministerstvo školství uvedlo, že někteří žáci mohou získat navíc bod oproti původnímu hodnocení. Školy, u kterých se změna v hodnocení může dotknout celkových výsledků přijatých uchazečů, Cermat ještě večer kontaktoval. Nyní generuje výsledkové dokumenty všech uchazečů o obory osmiletých gymnázií.

„Budu důrazně požadovat nejen prošetření, jak mohlo k takové systémové chybě dojít, ale i nápravu celé situace. V pondělí budeme dotčené školy informovat, jak dále postupovat při vyhlášení celkových výsledků přijímacího řízení,“ uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit – podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek – přes 13 000 žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

Čtěte dále: Arcibiskupu Dukovi je dnes 75. Papež má rozhodnout o jeho rezignaci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.