Důvěryhodnost rozhodnutí o Babišově střetu zájmů ohrožena, tvrdí Piráti

Babišův střet zájmů

Důvěryhodnost rozhodnutí o Babišově střetu zájmů ohrožena, tvrdí PirátiNOVÉ 1
Domov

Karolína Vaverková

Krajský úřad pro Střední Čechy sloučil odbor, který se má zabývat střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), s jiným. Podle Pirátů se jedná o bleskovou a utajenou reorganizaci, která ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v premiérově kauze. Ředitel krajského úřadu ale uvádí, že šlo o dlouho plánovanou reorganizaci. Hejtmankou Středočeského kraje je Babišova stranická kolegyně a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Jermanová.

Na změnu v krajském úřadě upozornili v pátek Piráti. Úřadu přistálo na stole Babišovo odvolání v kauze jeho možného střetu zájmů, o kterém nedávno rozhodl Městský úřad v Černošicích. Ten Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů udělil pokutu 200 tisíc korun, napsal ve středu deník Právo s odvoláním na důvěryhodný zdroj.

„Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Černošická radnice vydala rozhodnutí ve věci střetu zájmů Andreje Babiše 21. ledna, podnět tam už dříve podala Transparency International. „Po dvou dnech o této věci informovala média a hned poté vedení Krajského úřadu Středočeského kraje rozhodlo o zrušení pracoviště s názvem Odbor správních agend a krajský živnostenský úřad, který měl po Babišově odvolání celou věc posuzovat. Tato neočekávaná změna vstoupila v účinnost podezřele rychle, již 1. února 2019. V době, kdy se Andrej Babiš proti rozhodnutí černošického úřadu odvolal, tedy 5. února, tak již tuto gesci přestupkového řízení měl nově na starost jiný odbor – Odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad,“ upozorňují Piráti.

Ředitel krajského úřadu Jiřího Holuba ale mírní pirátská slova s tím, že šlo o dlouho plánovanou reorganizaci.

„V minulém roce byla zahájena příprava celkové optimalizace a zefektivnění chodu krajského úřadu včetně návazných ekonomických dopadů. Tato optimalizace se týkala, mimo jiné, i možnosti sloučení Odboru správních agend a Krajského živnostenského úřadu (dále jen OSA) a Odboru legislativně právního (dále jen OLP). V lednu tohoto roku bylo rozhodnuto o začlenění OSA do OLP s účinností od 1. února 2019. Jedná se o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti,“ uvedl Jiří Holub. 

Dále čtěte: Černošice uložily Babišovi pokutu 200 tisíc za střet zájmů

‚Postup je nestandardní‘

Internetové stránky kraje nijak nezdůvodňují tuto reorganizaci a informace o zrušeném odboru jednoduše zmizely, takový postup je zcela nestandardní, upozorňují také Piráti. „Takto zásadní a velmi rychle zorganizovaná změna může tudíž vzbuzovat výrazné pochybnosti o odvolacím řízení kauzy střetu zájmů premiéra Babiše,“ uvedl člen analytického týmu Janusz Konieczny.

Se „znepokojením“ sleduje změnu v úřadě i STAN. „Se znepokojením sleduji prověřování možného střetu zájmů premiéra. Úřad STČK podle médií provedl náhlé přeskupení úředníků,po kterém se kauza dostane pod dohled jiných lidí, než kteří agendu řešili dřív. Budu se ptát, kdo dal pokyn. Obávám se manipulací v této věci,“ uvedl na Twitteru první místopředseda Vít Rakušan (STAN).    

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Přelomové“ rozhodnutí o Babišově střetu zájmů. Ovlivní i přezkum čerpání dotací Agrofertem