1 Aféra novičok

Dvojice Rusů si místo činu předem obhlédla, novičok měla ve falešném flakónu od parfému

Nové

Témata: , , ,

Dvojice Rusů, která se podle britských úřadů pokusila nervovým jedem zabít bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, se do jihoanglického Salisbury vydala celkem dvakrát. Nejdříve 3. března na „průzkum“, den na to s cílem dopravit nervově paralytickou látku novičok do Skripalova bydliště. Popisuje to dnešní prohlášení Neila Basua, který velí protiteroristickým operacím policie v Británii.

Dva dny před otravou Skripalových, 2. března, přistáli Alexandr Petrov a Ruslan Boširov pravděpodobně cestující pod krycími jmény na londýnském letišti Gatwick. Ubytovali se v hotelu City Stay Hotel ve východním Londýně. Následujícího dne se poprvé vydali do Salisbury.

Časový harmonogram pobytu podezřelých Rusů v Londýně:

  1. března 2018:

15:00 místního času (16:00 SEČ): Dva muži s pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov přiletěli z Moskvy na letiště Gatwick na lince SU2588 ruské společnosti Aeroflot.
17:40: Dvojice dorazila z letiště vlakem na železniční stanici Victoria v Londýně.
18:00: Muži přestoupili na městskou hromadnou dopravu směrem do stanice Waterloo v Londýně a poté se ubytovali v hotelu City Stay ve východním Londýně, kde strávili dvě noci.

  1. března 2018:

11:45: Dvojice dorazila na stanici Waterloo a nastoupila do vlaku jedoucího do města Salisbury, ležícím asi 145 kilometrů jihozápadně od Londýna.
14:25: Příjezd obou mužů do Salisbury.
16:10: Petrov a Boširov odjeli ze Salisbury do Londýna vlakem poté, co podle dedukcí vyšetřovatelů   obhlédli terén.
20:05: Dvojice se vrátila zpět do svého londýnského hotelu.

  1. března 2018:

8:05: Muži odjeli londýnským metrem ze svého hotelu na stanici Waterloo a nastoupili do vlaku směřujícího do Salisbury.
11:48: Bezpečnostní kamery zaznamenaly oba Rusy, jak opouštějí železniční stanici v Salisbury.
11:58: Muži byli podle policie zaznamenáni poblíž Skripalova domu chvíli před útokem.
13:05: Kamery zaznamenaly oba podezřelé, jak se vracejí směrem k nádraží.
13:50: Petrov a Boširov byli natočeni na video na salisburském nádraží.
16:45: Dvojice se vrátila zpět do Londýna na nádraží Waterloo.
18:30: Muži nastoupili do londýnského metra a zamířili na letiště Heathrow.
19:28: Bezpečnostní kamery zachytila dvojici, jak prochází pasovou kontrolou na letišti Heathrow.
22:30: Muži odletěli z Londýna zpět do Moskvy na palubě letu SU2585 společnosti Aeroflot.

 

Do Moskvy odletěla dvojice Rusů označených britskou premiérkou Theresou Mayovou za pracovníky vojenské rozvědky GRU o půl jedenácté večer. Policie nemá informace o tom, že by se po 4. březnu znovu objevili v Británii.

V květnu vyšetřovatelé testovali vzorky odebrané v hotelovém pokoji dvou Rusů a zjistili kontaminaci novičokem. Ta však nedosahovala míry, která by představovala hrozbu pro zdraví veřejnosti. Výskyt látky „nebyl dostatečný na to, aby měl krátkodobé nebo dlouhodobé dopady“ na organismus člověka.

Policie také vysvětlila, jak došlo k otravě Charlieho Rowleyho a jeho partnerky Dawn Sturgessové, která se nakonec stala jedinou obětí novičoku. Rowley jí v červnu daroval krabičku s lahvičkou nalezenou v kontejneru, o níž si myslel, že obsahuje voňavku. Balení však pouze napodobovalo parfém značky Nina Ricci, lahvička se speciální tryskou ve skutečnosti obsahovala bojovou látku.

„Ve skutečnosti šlo o padělanou krabici, lahvičku a trysku, které byly speciálně upravené. Chtěl bych ujistit všechny, kdo si koupili parfém Nina Ricci, mám to z důvěryhodného zdroje, že se nemají čeho bát,“ řekl Basu.

Čtěte více: Mayová ukázala na Rusko a GRU: Skripala chtěli zabít Alexandr Petrov a Ruslan Boširov

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.