1 Raketový útok

Dům u Tel Avivu zasáhla raketa. Netanjahu slíbil „důraznou reakci“

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Raketa vypálená podle izraelských úřadů zřejmě z palestinského Pásma Gazy zasáhla dnes časně ráno obytný dům v obci poblíž Tel Avivu. Zraněno bylo sedm lidí, včetně dvou dětí, informoval deník The Times of Israel.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kvůli útoku zkrátí svůj pobyt v USA a po dnešním setkání s prezidentem Donaldem Trumpem se vrátí do Izraele.

Vesnice Mišmeret, v níž se časně ráno rozezněly sirény varující před raketovým útokem, leží na Šaronské planině severně od Tel Avivu a asi sto kilometrů od severní hranice Pásma Gazy. To ovládá radikální hnutí Hamás, které vede ozbrojený konflikt s Izraelem.

Předminulý týden, 14. března, zažili šok obyvatelé Tel Avivu, když se ve městě poprvé od roku 2014 rozezněly varovné sirény. Izraelská armáda poté, uvedla, že na město mířily dvě rakety, z nichž jedna skončila v moři a druhou sestřelila protivzdušná obrana. Izraelská armáda v reakci bombardovala pozice Hamásu v Pásmu Gazy, ač Hamás i další palestinská radikální skupina odpovědnost za útok odmítly. Posléze se objevily zprávy, že rakety byly z Pásma Gazy zřejmě vypáleny omylem.

Netanjahu krátce po dnešním útoku natočil video, které zveřejnil jeho úřad. „Zareagujeme důrazně. Vzhledem k bezpečnostnímu vývoji jsem se rozhodl zkrátit svou návštěvu USA. Za několik hodin se sejdu s prezidentem Trumpem a hned potom se vrátím do Izraele, abych zblízka řídil naše operace,“ sdělil Netanjahu na videu.

Izrael už nechal uzavřít hraniční přechody do Pásma Gazy Erez a Kerem Šalom.

Hamás se podle izraelského tisku začal připravovat na izraelskou vojenskou odvetu. Jeho vůdce Jahjá Sinvár zrušil ohlášené setkání s novináři a další členové vedení se uchýlili do úkrytů. K odpovědnosti za útok se zatím nepřihlásila žádná organizace z Pásma Gazy.

V Izraeli se blíží parlamentní volby a mnoho kandidátů se k útoku vyjádřilo. Nejnebezpečnější premiérův soupeř Benny Ganc řekl, že Netanjahu nedokázal za svého působení Izraelcům zajistit bezpečnost a na předchozí útoky nereagoval a patřičnou silou. „Ten, kdo nereaguje na útoky, vyplácí peníze Hamásu, nebere v úvahu útoky na občany na jihu země a zlehčuje útok na Tel Aviv, má teď rakety v Šaronu,“ řekl Ganc.

Na tento týden připadá výročí zahájení protestů, jimiž Palestinci na hranicích Pásma Gazy s Izraelem, zejména vždy v pátek, demonstrují za návrat na historická území svých předků a za zrušení blokády Pásma Gazy. Tu zavedly v roce 2007 Izrael a Egypt poté, co pásmo ovládlo hnutí Hamás. Manifestace začaly loni 30. března v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael, který byl vyhlášen v květnu 1948. Při protestech, při nichž Palestinci hází kameny a zapalují pneumatiky a izraelská armáda střílí ostrými náboji, zemřelo na 200 Palestinců a dva izraelští vojáci.

Čtěte také: „Hon na čarodějnice“ končí. Trumpův tým podle Muellera svou činnost s Rusy nekoordinoval

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.