Ode zdi ke zdi. Další chaos v řízení pandemie, ministerstvo si zahrálo „malou domů“
KORONAVIRUS
Chaotické zrušení poradní skupiny ministerstva zdravotnictví vedené epidemiologem Petrem Smejkalem přináší další nejistotu do vládního řízení epidemie. Radit má ministerstvu nově vzniklá skupina z „vlastních řad“. Reorganizace vychází z návrhu náměstkyně Martiny Vašákové, agendu bude mít nyní na starosti klinická skupina na ministerstvu, kterou Vašáková vede. Náhlé zrušení poradní skupiny vyvolalo kritiku opozice, kritice však čelila i sama poradní skupina. Ta v úterý večer oznámila, že se nehledě na rozhodnutí ministerstva bude scházet dál.
Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES) při boji s epidemií nemoci covid-19. Zatímco se ještě v první polovině května ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na stanoviska skupiny odvolával v otázkách rozvolňování, o zhruba týden později už se podle resortu situace zlepšila na tolik, že už ji zvládnou zaměstnanci ministerstva sami.
„Je to samozřejmě přirozený a žádoucí vývoj, ministerstvo povolalo MeSES v situaci, kdy nemělo struktury poradních orgánů, které by dokázaly účinně a zodpovědně radit v některých otázkách týkajících se protiepidemických opatření,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková.
Nečekané odvolání skupiny, která radila klíčovému resortu pro vypořádání se s pandemií, překvapilo nejen její samotné členy, kritika zazněla například i od ministra školství Roberta Plagy (za ANO). „Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertízu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude,“ uvedl na Twitteru Plaga.
Otázkou tak je, zda dojde ke změnám v systému rozvolňování protiepidemických restrikcí. Poradní skupina MeSES vznikla v polovině března a podílela se i na vzniku současného systému „balíčků“ rozvolňování, který se blíží už předposlednímu stupni a čelí například kritice ze strany podnikatelů pro svoji nečitelnost do dalších měsíců. Vláda se však v posledních týdnech začala v některých krocích se skupinou rozcházet, například v otázce dřívějšího návratu žáků do škol. Z poradní skupiny pak naopak začala v posledních dnech zaznívat kritika směrem k předchozímu vládnímu řízení boje s epidemií.
Zrušení poradní skupiny tak přichází jen krátce po několika tvrdých vyjádřeních jejího vedoucího, epidemiologa Petra Smejkala. Týdeníku Echo epidemiolog minulý týden řekl, že „premiér si každý měsíc dává radit od někoho jiného“. Pro Novinky.cz zase Smejkal konstatoval, že „epidemii jsme fakt nezvládli“. V ČT si Smejkal zaspekuloval, že se blíží volby, a není tak potřeba, aby na problémy někdo upozorňoval.
Kdo všechno bude nyní ministerstvu v odborných otázkách radit zatím není zcela jasné. Kromě Vašákové má ve skupině působit i hlavní hygienička Pavla Svrčinová, další odborníky má ministerstvo teprve představit, jak uvedla náměstkyně Vašáková. V klinické skupině, pod kterou se mají sloučit další poradní skupiny ministerstva, působí také zástupci Státního zdravotního ústavu (SZÚ), Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), zdravotních pojišťoven či odborných společností.
Kritice však čelila i samotná skupina vedená Petrem Smejkalem. Její činnost minulý týden kritizovala skupina 12 lékařů, mezi kterými byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. Kritikům také vadilo, že MeSES nenese za svá doporučení ke zvládání epidemie žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost.
Skupiny se naopak zastala část opozice. Podle představitelů ODS, lidovců a Pirátů je konec skupiny reakcí na kritiku šéfa skupiny Petra Smejkala směrem k vládním krokům v boji s koronavirem.
Mezioborová skupina se v úterý večer sešla a pak oznámila, že nehledě na rozhodnutí ministerstva, bude dál pracovat, ale nikoliv pod ním. Uvedl to na Twitteru epidemiolog Rastislav Maďar. Experti hodlají připravit dlouhodobý plán boje s pandemiemi. "Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak jak skupina původně vznikala," uvedl Maďar."
"Koncem první poloviny června zamýšlíme vydat odborné stanovisko k možnému vývoji epidemie ve střednědobém výhledu. Hodláme také představit mezioborový pohled na ochranu společnosti před možností podobných rozsáhlých zdravotních rizik v budoucnosti. Jsme si vědomi, že naše role je dočasná a že potřeba našeho odborného, výhradně apolitického působení s vymizením
epidemických ohrožení časem bude pomíjet. Současná krize ukázala, že není vhodné řešit podobně komplexní problematiku, jakou je světová pandemie, na úzce oborové bázi," sdělila následně skupina MeSES redakci Echo24.
Mezioborová skupina pro epidemické situace vznikla v polovině března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením nového koronaviru. Skupina, v jejímž čele stál hlavní epidemiolog kliniky IKEM Petr Smejkal, zahrnovala kromě epidemiologů také odborníky na ekonomii, sociologii či právo.