1 kontroverzní oděv

Řetězec C&A stáhl z prodeje dětskou mikinu. Prý vypadá neonacisticky

, NOVÉ

Témata: , ,

Po "shitstormu" na sociálních sítích odstranil módní retězec C&A ze svého sortimentu dětskou mikinu s kapucí za 15 eur. Podle kritiků opticky připomíná oblečení, které je oblíbené na neonacistické scéně. Jde hlavně o nápis "Division" na přední části mikiny, který je vyvedený ve fraktuře, což je typ novogotického písma, které bylo především v německé jazykové oblasti běžné od 16. století až do roku 1941. Několik let se tedy toto písmo používalo i za třetí říše.

Některé lidi navíc dráždilo, že dětská mikina má černou, bílou a červenou barvu, jež jsou rovněž oblíbené v šatníku neonacistů. Údajné paralely s módním vkusem extrémní pravice si jako první všimla už 4. října jedna uživatelka Twitteru. Velmi rychle rozpoutala na sociálních sítích proti retězci C&A doslova "shitstorm". Módní koncern se této nechtěné pozornosti a připodobňování k nacismu zjevně zalekl, obratem reagoval omluvou a stažením mikiny z prodeje. V písemném prohlášení na Twitteru jeho komunikační oddělení uvádí, že "C&A nemá k této skupině (neonacisté) žádný vztah, že podobnost písma nebyla vědomá ani úmyslná a že se jasně staví proti rasismu".

Módní řetězec ale půjde ještě dále. Německému deníku "taz" například sdělil, že kauza s mikinou jej podnítila k tomu, aby ještě jednou přezkoumal své designové, školící a schvalovací procesy.

Podle některých znalců neonacistické scény je u mikiny nevhodné nejen užití novogotického písma, ale i samotné slovo "Divison" (divize), jež mají extrémní pravičáci údajně rovněž v oblibě. Důkazem jsou prý rocková skupina "Divison Germania" a spolek "Division Franken". Nicméně, výraz "Division" je jako nápis na oděvech poměrně běžný.

Čtěte také:  Z trosek Hitlerova sídla se stává „svatyně“. Muzeum se bojí pravicových extremistů

Vlčí čenich nebo obrácený erb. Rakousko rozšíří seznam zakázaných symbolů

Proti podobným interpretacím se ale současně zvedla i vlna odmítavých hlasů, jež kritizují už déle trvající snahy, hlavně z levé části politického spektra, hledat projevy a znaky (neo)nacismu všude možně a téměř za každou cenu. Příkladů zjevně absurdních obviňování z podpory a propagace neonacismu je jen v samotném Německu za poslední roky dlouhá řada. Příznačné je v tomto směru obvykle rychlé podvolení se ba pokání těch, na něž se ukáže prstem. Podle tohoto názorového proudu bylo stažení z prodeje dětské mikiny u C&A zbytečné a módní koncern šel tváří v tvář spíše vágnímu obvinění z neonacismu do kolen až příliš rychle. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.