Stát kontroluje stovky firem kvůli Antiviru. Peníze přitom ještě zdaleka nevyplatil
KONTROLY FIREM
I když firmy a společnosti balancují skoro už dva měsíce na hraně přežití, mohou se těšit na kontroly od státu. Úřad práce totiž na dotaz Echo24 uvedl, že rozjíždí stovky kontrol společností po vyplacení programu Antivirus, kdy stát přispívá firmám zpětně na mzdy za zaměstnance. Program je ale zatím vyplacen pouze třem pětinám firem, které o něj zažádaly.
Koronavirová krize a s ní spojené vypnutí ekonomiky drtí řadu firem a podnikatelů. Ze strany státu přišla pomoc ve formě programu Antivirus, u kterého se vláda Andreje Babiše inspirovala kurzarbeitem zavedeným v Německu a Rakousku. V České republice se ale stát podílí na vyplácení mezd pasivním zaměstnancům, aby nepřišli o zaměstnání. Úřady práce navíc rozjíždějí kontroly, zda mezi firmami nenaleznou neoprávněné příjemce.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejné prostředky, musí také proběhnout kontrola. Od prvních chvíle proto bylo avizováno, že jakmile se systém stabilizuje, spustí Úřad práce kontroly s ohledem na garanci poctivého využití státní podpory. Kontrola se koná v zásadě distančním způsobem, to znamená, že kontroloři provedou kontrolu dodaných podkladů, které jsou standardními dokumenty každého zaměstnavatele, mimo provozovnu zaměstnavatele. Pouze v případě, že by došlo k podezření z pochybení zaměstnavatele, proběhne hlubší kontrola,“ řekla pro Echo24 mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková s tím, že v současné době se jedná o stovky kontrol.
Mluvčí uvádí, že zaměstnavatelé žádají o příspěvek i na další měsíce, takže kontroly v případě špatného postupu fungují i jako včasná zpětná vazba na nápravu. „Další průběžné veřejnosprávní kontroly budou zahajovány postupně i u zaměstnavatelů s vyplaceným příspěvkem za období dubna a května, respektive za tato období souhrnně,“ řekla Beránková. Také dodala, že po ukončení programu Antivirus „bude stanoven plán následných veřejnosprávních kontrol, které bude Úřad práce a Státní úřad inspekce práce vykonávat v ještě větším měřítku“.
Přitom do dnešního dne je vyplaceno přes polovinu firem. Do 5. května podalo žádost 49 tisíc firem a k výplatě bylo odesláno na 29 tisíc žádostí. Celkem bylo vyplaceno 1,9 miliardy korun a podpořených osob ve společnostech je 267 tisíc lidí. Stát tak přispívá každému žadateli v průměru za polovinu března částkou přes 5 tisíc korun za zaměstnance. Okolo 20 tisíc společností na tuto částku zatím marně čeká.
Současný přístup Úřadu práce zvedl ze židle daňového poradce Tomáše Hajduška z Komory daňových poradců. „Jedná se o něco neuvěřitelného. Úřad práce by se měl nyní výhradně soustředit na bezproblémové vyplácení firem, kde řada z nich nemá proplacené náhrady mezd za březen. Podnikatelé neví, zda přežijí, a nyní je bude ještě někdo otravovat s kontrolami? Je to vyjádření toho, že si stát o podnikatelích myslí, že všichni kradou a nikomu nelze věřit,“ řekl pro Echo24 Hajdušek.
Podle něj by se nyní kontroly neměly rozjíždět a stát by měl prokázat krachujícím podnikatelům laskavost a věřit jim. „Stát by se měl v této krizové situaci spolehnout na to, že černých pasažérů je minimum a kontroly by se měly odložit na dobu, až se stabilizuje ekonomika. Některé firmy mají navíc zaměstnance na překážkách na straně zaměstnavatele a další na home office. Nemají vůbec ani čas ani možnost se kontrolorům věnovat. Je to neuvěřitelné. Při srovnání s Ministerstvem financí a Finanční správou, jejichž program „25“ funguje skvěle, se nabízí otázka, zda paní ministryně Maláčová a pan pověřený ředitel Najmon jsou osoby na svém místě. Protože buď podnikatelům pomoci neumí anebo nechtějí,“ řekl pro Echo24 Hajdušek.