„Vláda zločinců“. Jediné na čem šetřila, byly vakcíny, kritizuje opozice pochybné objednávky
NÁKUP VAKCÍN
Kupovali předražené respirátory a zbytečné stříkačky, ale na vakcínách chtěli zalepit rozpočet. Tak by se dala shrnout kritika, která se hrne na vládu poté, co vyšla v Hospodářských novinách informace, že objednala pouze 81,1 procent vakcín, na které měla nárok. Opozice se shoduje, že neexistuje žádný „příčetný“ důvod k takovému postupu.
Do vlády se opřel mimo jiné šéf ODS Petr Fiala, který vzkázal, že takhle se rozhodně nechová odpovědná vláda. „Pokud jsou pravdivé informace médií o tom, že Česká republika měla na podzim možnost objednat více vakcín, ale neudělala to, je to skutečně skandální. Očkování zachraňuje zdraví a životy lidí, odpovědný premiér by dělal vše pro to, aby vakcín pro české občany bylo co nejvíce,“ napsal na Twitteru Fiala.
Podobný názor má také místopředseda hnutí STAN Jan Farský. „Vláda nakupovala mnohonásobně předražené čínské respirátory i zbytečné stříkačky. Ta stejná vláda nevyužila možnosti koupit vakcíny, za garantovanou cenu, na které měla nárok. Fakt je těžké vysvětlovat lidem, že vládě jde o jejich zdraví, a ne o provize…“ vzkázal Farský.
Exposlanec za TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že vakcíny jsou jediný výdaj, na kterém vláda šetřila. „Na dotacích znečisťovatelům ovzduší, agrobaronům a odměnám pro státní úředníky byla více než štědrá. Na dluh, jak jinak. Mohli jsme mít více vakcín a do června mnohem více proočkovaných lidí, ale vláda řekla ne. Ať už byl její motiv jakýkoliv, důsledkem bude ztráta lidských životů a ekonomické škody. Vina, kterou z vlády nikdo nesejme a ze které se bude muset zodpovídat,“ napsal na svém Twitteru Kalousek.
To je snad jediný výdaj, na kterém vláda šetřila. Na dotacích znečisťovatelům ovzduší, agrobaronům a odměnám pro státní úředníky byla více než štědrá. Na dluh, jak jinak. pic.twitter.com/T5aqT6LXCX
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) March 23, 2021
Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský uvedl, že Babiš se bude zcela jistě snažit vinu svalit na někoho jiného. „Poměrně nepříjemné zjištění pro premiéra Andreje Babiše, i když on to samozřejmě věděl. Nebál bych se, že to při nejbližší příležitosti stejně hodí na EU,“ uvedl Zdechovský.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Evropská unie rozhodně vinu na situaci nenese. „Debata o Sputniku by tímto měla být uzavřena. EU nemůže za to, že nám vládnou diletanti. Pan “mikromanažer” ty vakcíny ručně počítal zjevně blbě,“ napsala na Twitteru Pekarová Adamová.
Přisadil si expremiér Mirek Topolánek. „Tohle je opravdu neomluvitelné a hlavně nepochopitelné! Jedna dávka Astry stojí necelých 50 korun. Moderna a Pfizer 300 korun. Zadlužili dvě generace a chtěli ušetřit na vakcínách? Vláda zločinců,“ napsal Topolánek.
Tohle je opravdu neomluvitelné a hlavně nepochopitelné! Jedna dávka Astry stojí necelých 50Kč. Moderna a Pfizer 300. Zadlužili dvě generace a chtěli ušetřit na vakcínách? Vláda zločinců.https://t.co/ayqHfinOzi?
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) March 23, 2021
Senátor Pavel Fischer napsal, že rozhodnutí vlády naprosto nechápe. „Přitom cena vakcíny činí jen zlomek nákladů na jedinou hodinu pobytu pacienta na JIP, o hodnotě lidského života ani nemluvě. Může mi někdo vysvětlit, proč jsme nežádali maximum? Žádný příčetný důvod mě zatím nenapadá,“ napsal Fischer.
Kroky bývalých ministrů, vymlouvá se resort
Česká vláda objednala 81,1 procenta dávek vakcín proti covidu-19 z toho, na co měla od Evropské komise nárok. Česko tak má vakcíny na to, aby do konce června bylo očkováno 44 procent dospělých, méně to bude jen u Bulharska, Chorvatska, Slovenska a Lotyšska. Napsal to dnes server IHNED.cz s odvoláním na dokument o objednávkách, který mají k dispozici Hospodářské noviny (HN). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že objednávky už dřív nechal zvýšit na 26 milionů dávek.
„Jednalo se o rozhodnutí tehdejších ministrů zdravotnictví s ohledem na nastavenou očkovací strategii v dané době,“ sdělilo HN ministerstvo zdravotnictví. Odkázalo tak na kroky bývalých ministrů Adama Vojtěcha a Romana Prymuly (oba za ANO). Vojtěch, který byl ministrem do 21. září, HN napsal, že řešil pouze objednávku od AstraZeneky. „V té době, tedy na začátku září, nebylo vůbec zřejmé, jaké všechny vakcíny budou nakonec úspěšné. Proto jsme nechtěli vsadit vše na jednu kartu,“ uvedl Vojtěch. Smlouvu podle něj podepsal až jeho nástupce Prymula. Ten na dotaz HN nereagoval.
Blatný dnes na twitteru ministerstva zdravotnictví uvedl, že hned jak se stal koncem října ministrem, rozhodl o zvýšení dodávek vakcín od firem Moderna a Pfizer. „Máme tak objednáno o osm milionů dávek více než na podzim, celkem 26 milionů dávek. Tlačíme na dodavatele, stejně jako ostatní evropské země, aby vakcíny přišly co nejdříve,“ doplnil.