Evropa má problém s Ruskem i s USA, míní Babiš

Babiš o Evropě

Evropa má problém s Ruskem i s USA, míní BabišNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Evropská unie má problémy ve vztahu s Ruskem i se Spojenými státy, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před odletem na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec. Babiš na konferenci v Bratislavě vystoupí spolu se slovenským kolegou Peterem Pellegrinim a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem v panelu věnovaném Evropské unii a otázkám hlubší integrace v rámci evropského bloku.

„Evropa má stále víc a víc problémů, a to nejen ve vztahu k Rusku, co se týká sankcí, ale také ve vztahu k našemu spojenci, Spojeným státům,“ řekl Babiš novinářům. „Spojené státy vypověděly klimatickou dohodu, dohodu s Íránem, zavedly nám cla,“ dodal.

Vztah USA a EU byl jedním z témat společné neformální večeře lídrů EU, která se konala v předvečer čtvrtečního summitu EU a západního Balkánu. Evropská unie se Spojenými státy vede jednání o zavedení trvalé výjimky z vysokých cel na dovoz oceli a hliníku. Dočasná výjimka pro EU platí do konce května.

Tématem i azylová politika

Problémem Evropy podle Babiše zůstává migrace. „Mám pocit, že ty hlavní země v Evropě stále nepochopily, že to myslíme, jako země visegrádské skupiny, smrtelně vážně. Že je absolutně neakceptovatelné, aby někdo rozhodoval o tom, kdo v naší zemi bude žít nebo tady pracovat,“ prohlásil. EU stále hledá shodu na reformě společné azylové politiky, ke které přistoupila po krizi způsobené nekontrolovaným přílivem uprchlíků z válečných oblastí a ekonomických migrantů z chudých afrických zemí.

O migraci chce Babiš mluvit se svým rakouským protějškem Sebastianem Kurzem, s nímž se ve Vídni setká dnes odpoledne. Se spolkovým kancléřem se Babiš bude bavit také o spolupráci v dopravě a energetice. Dalším tématem setkání bude nadcházející předsednictví Rakouska Radě EU, které začne v červenci.

Babišova kritika konceptu dvourychlostní Evropy

Babiš kritizoval koncept takzvané dvourychlostní EU, pokud by rozdělil Evropu. Vyslovil se i pro to, aby se debaty o budoucnosti unie účastnily všechny státy bez ohledu na to, zda se zapojily do jednotlivých projektů užší spolupráce.

„Mně se koncept dvourychlostní Evropy, která a priori rozděluje Evropu do dvou kategorii, vůbec nelíbí. Pokud máme přijmout koncept vícerychlostní Evropy, pouze (tehdy), pokud to nerozdělí Evropu na malé kluby s tím, že všechny členské státy budou mít možnost se zapojit a pokud to nenaruší společný trh,“ uvedl Babiš.

Podle něj byl evropský kontinent navzdory společným dějinám vždy plný rozdílů a odlišností. „Když hovoříme o společné budoucnosti, tyto odlišnosti se samozřejmě projeví. Je zřejmé a není žádným překvapením, že cestou ke společnému cíli každý řešíme i své vlastní zájmy. Tento fenomén je neodmyslitelnou součástí evropské integrace. Diferencovaná integrace je spíše realitou než teorií,“ řekl Babiš.

„Žádný členský stát by nikdy neměl být vyloučen z procesu vytváření a schvalování rozhodnutí ve věci jednotného trhu,“ řekl premiér v demisi. Dodal, že vícerychlostní Evropa nesmí narušit fungování jednotného trhu, byť zopakoval, že nerozumí, „co je to vícerychlostní Evropa, jak se to měří“.

Kromě Babiše na konferenci Globsec vystoupí také ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). Šéf české diplomacie bude mluvit v panelu zaměřeném na budoucnost EU z pohledu zemí visegrádské čtyřky, do níž patří Slovensko, Polsko, Maďarsko a Česko.

Loni se konference Globsec, která patří mezi významná mezinárodní setkání bezpečnostních expertů, politologů, politiků i zástupců soukromé sféry, účastnil tehdejší předseda české vlády Bohuslav Sobotka. Český premiér vystoupil v diskusním panelu se svým slovenským kolegou Robertem Ficem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Sobotka vyzýval k tomu, aby Evropská unie v budoucnu přijímala významná rozhodnutí za účasti všech států i v případě, že bude uplatněn model takzvaně vícerychlostní EU.

Budoucí vývoj EU patří k hlavním tématům konference i letos. Diskuse se v Bratislavě povedou také o nestabilitě na Blízkém východě, zneužívání internetu a sociálních sítí teroristickými organizacemi k propagandistickým účelům a negativní dopady globalizace, kterými jsou nerovnost, migrace a radikalizace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články