1 K útoku se hlásí IS

Egyptská policie zabila 19 radikálů kvůli útoku na křesťanské Kopty

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Egyptská policie zabila 19 radikálních islamistů ze skupiny, kterou viní z odpovědnosti za páteční útok na křesťanské Kopty. Při něm zemřelo v egyptské provincii Mínjá sedm lidí. Egyptské ministerstvo vnitra v neděli podle agentur informovalo, že radikály zabily bezpečnostní složky v přestřelce poté, co je pronásledovaly do pouštní oblasti. Neuvedlo ale, kdy se tak stalo.

K odpovědnosti za páteční útok na křesťany se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Své tvrzení ale nijak nedoložila, uvedla agentura Reuters.

Teroristé začali střílet v pátek na cestující ve dvou autobusech nedaleko kláštera svatého Samuela Vyznavače v provincii Mínjá. V nich se lidé vraceli ze křtu v klášteře. Při útoku zemřelo sedm lidí, včetně dvou nezletilých, další téměř dvě desítky osob byly zraněny.

Koptská menšina tvoří asi desetinu z 95 milionů obyvatel muslimského Egypta, v provincii Mínjá je ale jejich podíl největší – 35 procent z celkových pěti milionů lidí v provincii.

Útoky na Kopty v Egyptě nejsou ojedinělé. Například loni v květnu si útok islamistů na autobus s koptskými poutníky mířícími do stejného kláštera jako v pátek vyžádal téměř 30 obětí. Loni v dubnu přišlo při útocích na kostely v Alexandrii a ve městě Tanta o život nejméně 45 lidí, v prosinci 2016 při útoku na koptský kostel v Káhiře zemřelo na 25 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Islámský stát zaútočil na syrskou alianci Kurdů, zabil jich přes 40

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.