1 K útoku se hlásí IS

Egyptská policie zabila 19 radikálů kvůli útoku na křesťanské Kopty

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Egyptská policie zabila 19 radikálních islamistů ze skupiny, kterou viní z odpovědnosti za páteční útok na křesťanské Kopty. Při něm zemřelo v egyptské provincii Mínjá sedm lidí. Egyptské ministerstvo vnitra v neděli podle agentur informovalo, že radikály zabily bezpečnostní složky v přestřelce poté, co je pronásledovaly do pouštní oblasti. Neuvedlo ale, kdy se tak stalo.

K odpovědnosti za páteční útok na křesťany se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Své tvrzení ale nijak nedoložila, uvedla agentura Reuters.

Teroristé začali střílet v pátek na cestující ve dvou autobusech nedaleko kláštera svatého Samuela Vyznavače v provincii Mínjá. V nich se lidé vraceli ze křtu v klášteře. Při útoku zemřelo sedm lidí, včetně dvou nezletilých, další téměř dvě desítky osob byly zraněny.

Koptská menšina tvoří asi desetinu z 95 milionů obyvatel muslimského Egypta, v provincii Mínjá je ale jejich podíl největší – 35 procent z celkových pěti milionů lidí v provincii.

Útoky na Kopty v Egyptě nejsou ojedinělé. Například loni v květnu si útok islamistů na autobus s koptskými poutníky mířícími do stejného kláštera jako v pátek vyžádal téměř 30 obětí. Loni v dubnu přišlo při útocích na kostely v Alexandrii a ve městě Tanta o život nejméně 45 lidí, v prosinci 2016 při útoku na koptský kostel v Káhiře zemřelo na 25 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Islámský stát zaútočil na syrskou alianci Kurdů, zabil jich přes 40

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.