Tajné pohřebiště politických vězňů. Uctít oběti komunismu nepřišel z vlády nikdo
Motolský hřbitov
- red,
Na pražském motolském hřbitově dnes lidé uctili památku obětí komunistického režimu. Právě na toto místo se v minulosti převážely urny s popelem popravených politických vězňů. Akce se letos nezúčastnil nikdo z vlády. Pietní shromáždění každoročně pořádá Konfederace politických vězňů.
Na akci měl projev například místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovařík (ODS), Milena Kozumplíková z Nadačního fondu Karla Hartiga, Martin Matoušek ze spolku českých právníků Všehrd nebo František Šedivý z Konfederace politických vězňů, která akci každoročně pořádá. Nikdo z vlády se ale akce nezúčastnil.
Na motolský hřbitov se převážely urny s popelem popravených politických vězňů. „Bylo to místo, kde byla rozptylová loučka,“ řekl v ČT historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. „5. května 1965 byly odvezeny urny z pankrácké věznice, kde bylo centrální skladiště uren, které byly buď likvidovány na základě tajných rozkazů ministra vnitra, nebo převezeny do motolského areálu a tam rozptýleny,“ dodal historik. Pohřebiště se podařilo objevit až v roce 1999.
V Československu byly tisíce obětí komunismu. „Pokud budeme mluvit o československém případě, jsou to řádově tisíce lidí, které byly zabity většinou ve vězeních. Dá se říct, že naprostá většina z nich především v těch prvních dvaceti letech komunismu,“ řekl Blažek.
Vzpomínkovou akci každoročně pořádá Konfederace politických vězňů. „Letos slavíme důležité kulaté výročí, je to spojené s rokem 1968, kdy vznikla organizace Sdružení bývalých politických vězňů,“ řekl Blažek. Po srpnu 1968 ale musela organizace ukončit činnost. Po dvaceti letech na ni navazovala Konfederace politických vězňů.