„Ohrozil výroky o novičoku občany.“ Senátoři ale Zemana pro velezradu nezažalují

ústavní žaloba

„Ohrozil výroky o novičoku občany.“ Senátoři ale Zemana pro velezradu nezažalujíNOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Senátoři kolem STAN a KDU-ČSL nepředloží ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli kauze novičok. Rozhodli se tak kvůli tomu, že podle ústavních právníků chování hlavy státu nebylo velezradou. Vyplývá to ze stanoviska senátorských frakcí, které ve čtvrtek poskytl mluvčí STAN Tomáš Pergl.

„Jsme nadále přesvědčeni, že prezident ohrozil svými výroky o výrobě novičoku bezpečnost občanů této země. Intenzitu velezrady ale jeho chování dle názoru ústavních právníků nenaplnilo,“ vysvětluje místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu STAN.

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl jed typu novičok. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska. Podle tajných služeb se v Česku v laboratorních podmínkách pro účely protichemické ochrany pouze testovala jiná látka typu novičok, než která byla použita v Británii.

„V této chvíli není jednání prezidenta průkazným porušením Ústavy ČR pro velezradu, či hrubé porušení Ústavy,“ uvádí se ve stanovisku senátorských klubů KDU-ČSL, STAN a Klubu pro liberální demokracii.

„Zeman nahrál Rusku“

Zeman nicméně podle senátorů svými výroky ohrozil bezpečnostní zájmy ČR, což konstatoval i senátní výbor pro obranu a bezpečnost. „Miloš Zeman navíc rozporoval výroky členů české vlády a přímo nahrál tvrzení Ruska, které se snažilo odvrátit podezření, že za otravou Sergeje Skripala ve Velké Británii stojí právě ruská strana,“ dodal předseda senátorů STAN Jan Horník.

Senátoři ve stanovisku poukazovali také na Zemanovo nerespektování ústavních zvyklostí a jejich kreativní výklad, který se projevil mimo jiné při nejmenování některých profesorů nebo při jmenování vlád. Označili rovněž prezidenta za „faktického mluvčího zájmů autoritářských režimů Ruska a Číny“.

Případná žaloba by podle postojů ostatních frakcí zřejmě nenalezla ani v horní komoře dostatečnou třípětinovou podporu. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš ji označil za nesmysl, rezervovaně se k ní vyjádřili i občanští demokraté.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je však třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely potvrdit nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy aspoň 120 členů dolní komory.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Novičok i ztráta čínského poradce. Zeman je už 100 dní podruhé hlavou státu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články