1 Politici na Twitteru

Koho sledují politici na síti? Kalousek Babiše, Babiš novináře a Leoše Mareše

NOVÉ

Témata: , , ,

České politiky sledují na sociální síti Twitter desetitisíce, v případě premiéra v demisi Andreje Babiše i statisíce lidí. Sami politici sledují o poznání méně profilů, maximálně několik stovek. Právě to ale poměrně dobře ilustruje jejich osobní zájmy. Většinou jde o novináře a politiky z Česka i zahraničí. Občas se ale zajímají i o soukromé profily, sportovce nebo falešné účty.

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se svými více než 375 tisíci sledujících výrazně nad svými kolegy výrazný náskok. Sám sleduje 185 uživatelů. Mezi nimi jsou především zahraniční politici, oficiální profily českých ministerstev, čeští politici, kteří jsou téměř všichni z hnutí ANO. Výjimkou je například bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo liberecký hejtman Martin Půta.

Kromě toho Babiš sleduje i pár sportovců, jako hokejového brankáře Milana Hniličku nebo tenistku Petru Kvitovou. Mezi sledujícími má také moderátora Leoše Mareše či fiktivního lobbistu Tondu Blaníka.

Miroslava Kalouska sleduje přes 93 tisíc uživatelů, on sleduje necelé tři stovky. Mezi účty, které sleduje jsou především čeští politici, profily jednotlivých stran a novináři veřejnoprávních i soukromých médií. Jedním z účtů jsou ale třeba i „Nekorektní obrázky“, kde se pravidelně objevují upravené fotky nebo příspěvky narážející na současné dění. „V ANO je Šlechtová se zálibou v pohřebnictví osamocena. Zato v ČSSD, jako by si hrobníci dali dostaveníčko. A když nikdo neumírá, tak se rozhodli cvičně pohřbít stranu,“ zněl příspěvek z konce března.

Podle Twitteru Kalousek sleduje i profil „Yoga yoga“, jehož správce je Ind, který minulý rok sdílel příspěvky vyjadřující se k zákazu býčích zápasů jallikattu. Miroslav Kalousek sleduje také Andreje Babiše.

Falešný Schwarzenberg

Předseda KDU – ČSL Pavel Bělobrádek stejně jako jeho kolegové sleduje většinou novináře a domácí i zahraniční politiky. Zároveň mezi 256 uživateli, které sleduje, je falešný profil čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenbergera. „Opravuji poslední vůli. Na pohřbu bych si přál zahrát novou verzi hymny. Ať se pozůstalí nemusí do toho pláče nutit,“ zní jeden z nedávných příspěvků falešného účtu.

Předseda ODS Petr Fiala sleduje 107 uživatelů, mezi které v drtivé většině patří novináři a média. Z politiků ho na Twitteru z českých politiků kromě jeho stranických kolegů zajímá jen Miroslav Kalousek (TOP 09) a Pavel Bělobrádek (KDU – ČSL). Nechce si ale nechat ujít ani příspěvky Masarykovy univerzity nebo Jazzového festivalu v Brně.

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura sleduje většinou profily médií či novináře. Mezi jeho 182 sledujícími je i „Česká wikipedie“. Kromě toho sleduje uživatele „Stop vládě“. Nechybí ale ani politici. Z předsedů ostatních stran sleduje Andreje Babiše, Jana Hamáčka a Pavla Bělobrádka.

Vojtěch Filip, předseda komunistů, sleduje pouhých jedenáct uživatelů. Mezi nimi je pár novinářů. Kromě svého stranického kolegy Jiřího Dolejše z politiků sleduje jen dva představitele hnutí ANO – ministryni obrany v demisi Karlu Šlechtovou a předsedu hnutí Andreje Babiše.

Ovčáček: Mynářová, Trumpová a Facka Pražské kavárně

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana kromě českých a několika zahraničních politiků sleduje například manželku hradního kancléře Alexandru Mynářovou. Nechybí ani účet TV Barrandov, kde se každý čtvrtek pravidelně prezident objevuje. Ovčáček sleduje z českých médií pouze profil DVTV a internetový deník Neviditelný pes. Ze zahraniční věnuje pozornost oficiálnímu účtu izraelských ozbrojených sil, královské rodině Spojeného království nebo Melanie Trumpové.

Kromě toho je mezi 68 účty, které sleduje, například „Facka do tvářePK“, který byl namířený proti „Pražské kavárně“. Účet již ale není aktivní. „Protože stejně jako pan prezident, plním svoje sliby, tak moje aktivita na Twitteru končí. Ostatně, více než výsledkem těchto voleb, už nejde Pražskou kavárnu ztrapnit,“ stálo v posledním příspěvku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Politik si na Twitteru pochvaloval četníkovu smrt, skončil v cele