1 Nominace do RRTV

Poslanci zvolí nového člena vysílací rady. Bude to Štěpánek?

, , NOVÉ

Témata: , ,

Poslanci zvolí nového člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Nahradí Miladu Richterovou, jíž končí šestiletý mandát. RRTV spolu s dalším uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání. Kromě někdejšího člena rady Petra Štěpánka, kterého nominovalo vládní ANO, kandiduje za Piráty právnička Olga Ulrichová a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL.

Petra Štěpánka navrhlo vládní hnutí ANO, k němuž byl v minulosti často kritický. Proč Petr Štěpánek i přes své názory přijal svou nominaci rady za vládní hnutí, zdůvodňuje tím, že nešlo pouze o iniciativu ANO. „Ve skutečnosti je to tak, že za mojí nominací stojí širší skupina poslanců z několika politických stran. Že to nakonec zprocesovali tak, že mne navrhuje zrovna ANO, mě trochu pobavilo i překvapilo,“ uvedl Štěpánek už dříve pro Echo24. O jaké strany se mělo jednat, blíže neurčil.

Petr Štěpánek byl členem a místopředsedou RRTV již v letech 1994 – 2006. Rovněž byl v letech 2006 – 2011 členem Rady Českého telekomunikačního úřadu. V roce 1994 byl tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause, působil jako mediální expert ODS.

V minulosti Štěpánek veřejnoprávní ČT kritizoval. Proto jeho nominaci provázely kritické hlasy, které připomínaly, že na Facebooku například napsal, že by se měly Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík. Nyní říká, že šlo pouze o bonmot, ale názor na zrušení veřejnoprávních médií považuje za stejně legitimní jako ten, že bez nich nemůžeme existovat. Proti Štěpánkově nominaci do RRTV v pondělí večer v Praze demonstrovalo asi dvě stě lidí. Protestní akci svolal spolek Milion chvilek pro demokracii.

Štěpánek si u RRTV nedávno stěžoval

Radu tvoří 13 členů, které na návrh sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října. Richterovou formálně navrhl před šesti lety poslanecký klub TOP 09 a Starostové místo poslanců kolem tehdejší vicepremiérky Karolíny Peake ze strany Lidem, která neměla ve Sněmovně kvůli nízkému počtu členů dolní komory oficiální frakci.

Štěpánek si minulý týden stěžoval u RRTV i rady ČT na příspěvek o jeho osobě, který odvysílala Česká televize v pořadu Newsroom ČT24. Reportáž se mimo jiné zabývala 15 let starou kauzou prohrané arbitráže kvůli TV Nova a jeho tehdejším odvoláním z vysílací rady. Příspěvek jej měl podle jeho vyjádření před nynější volbou do RRTV dehonestovat a očernit nejen před veřejností, ale i před poslanci, kteří budou ve volbě rozhodovat.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Rada sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Nominace za ANO mě pobavila, Babiše jsem nikdy nešetřil, říká Štěpánek

„Velká rada“ kritizuje rozhlas za Kroupovu reportáž o Agrofertu. Prý nebyla objektivní

Soukup ve svých pořadech zvýhodňoval Zemana. Podle RRTV pětkrát porušil zákon

Z nového čísla Andrej Babiš prošustroval prosperitu. Útlum ekonomiky? Pro ANO nebezpečný začátek konce

Echo týdne: Alžírsko, Bílý dům, kytarista Vondráček ● Komentář: Kdo zaplatí záchranu Paříže ● Rozhovor: Poláci byli sousedi, Němci jen útočníci ● Komentář: Nože nechte doma ● Umění a kritika: Magický Ital v odepřeném městě

Otcem po smrti Má člověk právo na dítě, nebo dítě na rodiče?
Předpokládejte, že někdo o vás ví všechno Abdul Rahman o ochraně identity
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.