Lékárníci chtěli očkovat už před rokem. Vláda si na ně vzpomněla až teď
OČKOVÁNÍ
Končící kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) přišel s „revoluční“ myšlenkou rozšířit očkování proti covidu-19 do lékáren. To se řešilo už v samém počátku očkování, vláda s tím však přichází až po dalším roce, kdy to odmítala. Samotný nápad však čelí také kritice ze strany některých lékařů, šéf lékařské komory Milan Kubek v minulosti řekl, že by to bylo jako „očkovat u benzínky“.
Vláda v demisi v pondělí schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo právě v lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu.
Možnost očkovat v lékárnách vítá Česká lékárnická komora, která usiluje o možnost očkovat v lékárnách dlouhodobě, například v souvislosti s chřipkou. „Předpokládáme, že tak přibližně 40 % lékárníků by mělo zájem se očkování naučit a provádět. Jde také o to kolik lékáren bude provozuschopných očkování provádět, náš odhad je, že zhruba čtvrtina lékáren by mohla splňovat podmínky,“ řekl deníku Echo24 viceprezident komory Martin Kopecký.
Záležet bude na podmínkách v legislativě. Podle ministra Vojtěcha novela upravuje zmocnění, kdo bude moci proti covidu-19 očkovat a nastavuje základní pravidla. „Podmínky by měly být co nejjednodušší, aby to to bylo možné realizovat prakticky v jakékoliv lékárně,“ řekl Vojtěch. Podle něj nebude nutná samostatná místnost, ale stačit bude oddělený prostor. Česko podle něj vychází z nové německé legislativy, která vešla v sousední zemi v platnost minulý týden.
Oddělení prostor si umí představit i Kopecký. „Pokud by to byla velká oficína a nenarušilo by to provoz té lékárny, mohlo by očkování probíhat za nějakou plentou nebo v odděleném prostoru v podstatě kdykoliv. Druhá možnost je, že by lékárna zavřela a po klasické otevírací době by prováděla očkování mimo výdej léků,“ dodal Kopecký.
Podobně už je umožněno očkování v lékárnách také v Polsku nebo ve Francii. Kromě přípravy prostor v lékárnách je však nutné také připravit samotné lékárníky. „Mělo by mít teoretickou část o očkování a hlavně tu praktickou. Jednak nácvik očkování, potom také nácvik a zvládnutí situace s případnou těžší alergickou reakcí a s první pomocí,“ řekl Kopecký.
Po změně zákona by podle něj mohli být první lékárníci připravení v řádu týdnů. „Myslím, že nic nebrání tomu, aby školení mohlo začít do týdne či dvou poté, co to začne platit. To školení může být jedno či dvoudenní,“ dodal s tím, že vychází ze zkušeností ze zahraničí, podoby školení se mohou v některých ohledech i lišit či trvat o pár dní déle.
Podobné návrhy však čelí dlouhodobě i kritice, stejně je to s tímto. „Očkování patří do ordinací praktiků, dětských lékařů, ambulantních specialistů, nemocničních lékařů. Nikoli do ordinací zubařů a lékárníkům. Povolíte praktikům aby ve svých ordinacích prodávali léky?“ kritizoval na svém Twitteru návrh předseda České vakcinologické společnosti a také poradce končícího i budoucího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.
V počátcích vakcinace proti covidu-19 návrh očkovat v lékárnách ostře kritizoval také prezident lékařské komory Milan Kubek. „U nás máme nějaké zdravotnictví, které funguje nějakým způsobem, nějak jsou rozdělené funkce. Pak by se mohlo říct: dobře, vždyť se léky prodávají u benzínky, tak budeme očkovat u benzínové pumpy,“ řekl Kubek tehdy deníku Echo24.