1 Zemanův postoj k justici

Zemanovo ovlivňování justice budou probírat poslanci. Možná za zavřenými dveřmi

NOVÉ

Témata: , , ,

Sněmovní podvýbor pro justici se bude ve středu zabývat podezřeními kolem údajného ovlivňovaní soudců Pražským hradem. Poslanci tak reagují na schůzky prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se soudci. Zda bude jednání veřejné, nebo za zavřenými dveřmi, rozhodnou až členové výboru. Mezi pozvanými je spolu s Mynářem i někdejší šéf a dnes soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

A právě pro Baxu je veřejnost jednání velice důležitá, řekl deníku Echo24. „Je pro mě velmi důležité, aby jednání podvýboru bylo veřejné. Vím, že z jednacího řádu Poslanecké sněmovny vyplývá, že podvýbory jednají neveřejně. Ale členové podvýboru se mohou usnést, že jednání veřejné bude,“ řekl Josef Baxa deníku Echo24. „Veřejné jednání bych očekával právě pro to téma, kvůli kterému jsem pozván. To je věc nesporně veřejná svou podstatou i formou,“ dodal Baxa.

Soudce Vojtěch Šimíček nedávno uvedl, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Hradu a prezidenta. Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa poté uvedl, že mu Hrad opakovaně dával najevo, jak má v některých kauzách správní soud rozhodnout.

Sněmovní podvýbor pro justici se bude zabývat podezřeními kolem údajného ovlivňovaní soudců Hradem dnes v 19.00.

Sám Zeman odmítá, že by soudce ovlivňoval. K jednání Mynáře se soudci se ale hlásí. „K žádnému ovlivňování nedošlo. Pokud jednal kancléř se soudci, bylo to z mého pověření. Přiznávám se k plné odpovědnosti,“ uvedl Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz.

Debatu o Zemanově ovlivňování soudců ve sněmovně zamítli vládní strany, komunisté a SPD

Proti návrhu TOP 09 zabývat se přístupem prezidentské kanceláře k justici byly kluby ANO, ČSSD, KSČM i SPD. Podle předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska poslanci těchto klubů zavírají oči před viditelnou zvůlí Hradu, který se dle Kalouska dopouští brutální snahy ovlivnit nezávislé rozhodování soudců.

„Já si opravdu nepamatuji za 28 let, co se pohybuji v české politice, takto skandální jednání. Moc výkonná, tedy Kancelář prezidenta republiky, se snaží brutálně a cynicky ovlivnit nezávislé rozhodování soudců. Rozhodování nezávislých soudců je jedním z pilířů právního státu. Pokud se chcete tvářit, že vám to nevadí, tak říkáte, že je vám právní stát ukradený,“ řekl ve sněmovně v úterý Kalousek poté, co poslanci ANO, ČSSD, komunistů a SPD hlasovali proti návrhu TOP 09 na zařazení bodu, který by prezidentův postoj k justici projednal. „Zachovali jste se hanebně,“ dodal Kalousek. „Prezident se před vašima očima dopouští viditelné zvůle a vy říkáte, že to nechce vidět,“ řekl Kalousek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zeman a jeho parta testují soudce

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.