5 Překupnice štěnat

VIDEO: Ženy přeprodávaly štěňata z množíren, lhaly o jejich zdravotním stavu i původu

, Nové

Témata: , ,

Až pět set štěňat z množíren přeprodávaly dvě ženy z Prahy. Specializovaly se na prodej menších ras psů jako jsou jorkšíři, čivavy, francouzští buldočci nebo pudlové. Za podvod, zanedbání péče o zvíře z nedbalosti a neoprávněné podnikání hrozí oběma ženám ve věku osmnáct a šestačtyřicet let odnětí svobody až na pět let. Policie hledá další poškozené. 

Jedna z žen vykupovala štěňata různých plemen z množíren, kterým pak dala falešné očkovací průkazy a prodávala je přes internetové inzeráty. Se zájemci se setkávala například v nákupních centrech. Nový majitelé ale brzo přišli na to, že psi jsou nemocní, mají různé vady a vyžadují v mnoha případech okamžitou veterinární péči.

Ne všechny psy se novým majitelům podařilo zachránit, někteří i přes pomoc zemřeli, jiní museli být utraceni. „Abychom byli konkrétní, tak v jednom případě si majitelka koupila od ženy čivavu, skončila s ní na veterině, protože měla křeče, záškuby, propnutí, byla letargická, trpěla parvovirozou, coronavirozou, pankreatitidou a vývojovou vadou. I přes poskytnutou péči a hospitalizaci fenka uhynula,“ uvedla policie v tiskové zprávě. 

Štěňata z množíren ženy přechovávaly ve špatných hygienických podmínkách a nedávaly jim dostatečně jíst a pít. Většina štěňat byla navíc odebrána matkám už po čtyřech až pěti týdnech, tedy dříve, než je vhodné. Kriminalisté při domovní prohlídce objevili celkem 12 štěňat ve velmi zanedbaném stavu. Štěňata byla ženě okamžitě odebrána a převezena do psího útulku, kde bohužel i přes okamžitou veterinární péči šest štěňat uhynulo.

Obchod s nemocnými zvířaty způsobil škodu za téměř 200 tisíc korun. Některá štěňata byla inzerovaná jako čistokrevná, jednalo se však o křížence. Starší z žen v posledních letech podávala inzeráty nabízející štěňata pod smyšlenými jmény. „Po uskutečnění obchodu se zbavovala jednorázových sim karet, aby se poškození neměli v případě problémů kam obracet. Kriminalisté se domnívají, že by se za tuto dobu mohlo jednat přibližně o dalších 200 případů,“ uvedla Policie ČR v tiskové zprávě. 

Policie také upozornila na nákup domácích mazlíčků před svátky. „Jelikož se blíží Vánoce a zvířátka často bývají dárkem pod stromečkem, chtěli bychom požádat všechny budoucí chovatele, aby přistupovali k nákupu zvířat zodpovědně. Při koupi by měli trvat na zhlédnutí místa, kde zvíře žije, podívat se na jeho rodiče a zjistit si reference na prodávajícího. Samozřejmostí by mělo být sepsání kupní smlouvy a kontrola dokladu totožnosti prodávajícího při jejím podpisu,“ uvedla policie v tiskové zprávě. 

Čtěte více: Případ jako z grotesky, ale s vážným následkem. Pes na lovu postřelil pána

Psi dokáží čichem rozpoznat parazity i určité druhy rakoviny

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.