Chov psů se kvůli množírnám zpřísní, schválila vláda. Posvětila i chov hmyzu ke konzumaci lidmi

MNOŽÍRNY

Chov psů se kvůli množírnám zpřísní, schválila vláda. Posvětila i chov hmyzu ke konzumaci lidmiAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pravidla pro chov psů se zpřísní, lidé budou muset hlásit veterinářům chovy od tří fen. Novinku obsahuje novela veterinárního zákona, kterou schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. V současnosti se musí chov hlásit od pěti fen starších jednoho roku, tuto povinnost přinesla novela platící od předloňského listopadu.

Zpřísňování se zavádí kvůli takzvaným množírnám, tedy místům, kde žijí psi nebo další zvířata za účelem zisku z jejich prodeje. Často v nich pobývají ve špatných životních podmínkách. Novela také zavádí možnost chovu hmyzu pro lidskou spotřebu nebo na výrobu bílkovinných produktů.

„Cílem návrhu je jednoznačná právní úprava chovu hmyzu určeného k lidské spotřebě nebo k výrobě zpracované živočišné bílkoviny. A spolu se stanovením podmínek pro výrobu produktů z hmyzu určeného k lidské spotřebě je cílem také odstranění administrativních překážek např. pro provozování tzv. zážitkových degustací hmyzu v restauracích,“ uvádí důvodová zpráva novely. Na hmyz by se tak mělo hledět jako na hospodářské zvíře.

V ČR se běžně prodávají cvrčci ve zverimexech jako potrava například pro gekončíky nebo chameleony. V tomto případě nejsou považováni za potravinu pro lidi, právní úprava by se jich tak týkat neměla. V ČR je zhruba sedm prvovýrobců hmyzu. „Dopad na prvovýrobce bude mít zařazení hmyzu mezi hospodářská zvířata. Tito chovatelé budou muset plnit povinnosti stanovené veterinárním zákonem chovatelům hospodářských zvířat,“ uvádí důvodová zpráva.

„Legalizace chovu hmyzu je vynikající zprávou pro Českou republiku, která se tímto přidává po bok moderních zemí, jako je Velká Británie, Belgie, Finsko nebo Dánsko, kde už chov hmyzu patří dlouhá léta k běžné praxi. Cvrččí mouka je navíc podstatně udržitelnější a výživově kvalitnější alternativou k jiným bílkovinám,” řekl redakci Echo24 Radek Hušek, spoluzakladatel společnosti SENS, která se zaměřuje na výrobu produktů ze cvrččí mouky.

Opatření proti obcházení zákona

Zpřísní se podmínky pro chovatele psů, budou mít sedm dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají více než tři feny starší roku. Pokud se sníží počet chovaných fen pod tři, bude to také povinné do týdne nahlásit. Pokud bude v jedné domácnosti více chovatelů, bude mít oznamovací povinnost pouze jeden z nich. „V kontrolní praxi je možné se setkat s tvrzením kontrolovaných osob, že psi v domácnosti patří různým chovatelům, typicky rodinným příslušníkům, a počet psů jednoho chovatele tedy nepřesahuje zákonem stanovenou hranici. Cílem návrhu je tedy zamezit obcházení zákona a snahám vyhnout se oznamovacím povinnostem a veterinárním kontrolám,“ uvádí zpráva.

Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečností sbory nebo chovatelé vodících nebo asistenčních psů. Veterináři evidují na 900 chovatelů pěti a více fen, za nesplnění nahlašovací povinnosti už uložili od předloňského listopadu sankce ve 40 případech, uvedlo ministerstvo.

Novela také stanoví, že informace, které jsou nezbytné k ochraně zdraví lidí nebo zvířat, byly umístěné v letácích nebo na plakátech na dobře viditelných místech. Vlastníci, nájemci nebo provozovatelé to budou muset umožnit.

Provozovatelé jatek, kde není stálý veterinární dozor, budou hlásit dodávku jatečných zvířat tři dny dopředu. „V kontrolní praxi se ukazuje jako zcela nedostatečné ohlašovat dodávku jatečných zvířat 24 hodin předem, zejména v případech, kdy by se porážka měla uskutečnit ve dni následujícím po dni pracovního volna,“ uvádí důvodová zpráva.

Pokud nyní novelu zákonodárci schválí, měla by začít platit zhruba v polovině prosince letošního roku.

Podle úřadu se nyní dokončuje také novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ministerstvo v ní navrhuje zavést evidenční list vrhu štěňat, který by byl chovatel povinen uchovávat. Při prodeji nebo darování štěněte by musel předat novému majiteli informace o dosavadním způsobu krmení štěněte a popis péče o něj. Za rozmnožování psů nebo koček v množírně bude hrozit pokuta až do 500 000 korun, slibuje úřad.

Čtěte dále: Španělé utratili nejsmutnější slonici na světě. Žila 43 let o samotě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články