VIDEO: Mayovou zachránil skvělým projevem ministr Gove. Pak už se hlasovalo „proti Corbynovi“
"hlasování o opozici"
Hlasování o nedůvěře vládě změnil na hlasování o nedůvěře opozici. Tak hodnotí v Británii středeční projev ministra životního prostředí Michaela Gove, který před hlasováním podpořil šéfku kabinetu. Neúspěch brexitové dohody v britském parlamentu pozici Mayové oslabil – následné hlasování o nedůvěře vládě však premiérka ustála. Nyní ale musí přijít s dalším řešením, jak březnový rozchod s EU stihnout.
Mayové stranický kolega Gove byl ve svém emotivním projevu kritický k těm, kteří hlasování vyvolali. Předchozí postoje vyčetl především šéfovi labouristů Jeremy Corbynovi, jehož důvěryhodnost a schopnost možného vedení země zpochybnil. „Pokud se lídr opozice nepostaví proti Putinovi, když útočí na lidi ve své zemi, pokud se nepostaví fašistům, kteří rozpoutali nepokoje v Sýrii, a pokud se nepostaví za svou zemi ve chvíli, kdy se řeší zásadní bezpečnostní otázky – jak potom můžeme očekávat, že by se za nás postavil při jednáních s EU?“ ptal se v dolní sněmovně britského parlamentu ministr.
„Nemáme v někoho takového důvěru, aby vedl zemi. Máme ale důvěru v tuto vládu,“ zakončil ministr svůj projev ve sněmovně s doporučením, aby poslanci Mayovou podrželi. K tomu nakonec po vypjatém jednání skutečně došlo – vládu podpořilo 325 poslanců, proti jejímu pokračování se vyslovilo 306 z potřebných 318 zákonodárců.
This speech turning tonight‘s vote around to be a vote of no confidence in the Leader of the Opposition, instead of the Prime Minister, is bloody brilliant. Michael Gove is a hero. pic.twitter.com/Or5rzPpveJ
— Darren Grimes (@darrengrimes_) January 16, 2019
Alternativní plán představí Mayová v pondělí
Hlasování o nedůvěře vládě premiérky Mayové bylo vyvoláno opozičními labouristy po úterním odmítnutí dohody o brexitu, kterou premiérka s vyjednavači EU domluvila. Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti jich bylo 432. Premiérka nyní musí přijít s alternativním plánem, jak situaci odchodu Velké Británie z EU dále řešit. Jeho podobu poslancům plánuje předložit v pondělí, hlasování se pak uskuteční 29. ledna.
V případě, že zákonodárci nepodpoří ani další plán Mayové hrozí, že zemi čeká tzv. tvrdý brexit. Neřízený odchod země z EU by tak nastal v dosud plánovaném termínu 29. března. Dalšími alternativami jsou odložení odchodu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody.
Mayová už jedno hlasování o nedůvěře ustála – v polovině prosince o její nedůvěře hlasovali poslanci její vlastní strany. Tehdy se rozhodovalo, zda bude dál vést Konzervativní stranu a potažmo i vládu. V tajném hlasování podpořilo Mayovou 200 poslanců, 117 jí vyjádřilo nedůvěru.
Corbyn označil dohodu o brexitu za mrtvou, vyzval ke konání voleb
Lídr opozice označil vládní brexitovou dohodu za mrtvou a premiérku Theresu Mayovou vyzval, aby umožnila konání předčasných voleb. Pozvánku k jednání o dalším postupu v otázce brexitu, kterou dostal od Mayové, označil Corbyn za „trik“. Nadále podle něj platí podmínka, že se jednání zúčastní, pokud premiérka vyloučí odchod Británie z EU bez dohody. Možností řešení patové situace je podle něj i nové referendum. Pokud premiérka neřízený brexit bez dohody nevyloučí, prokáže to podle lídra opozice jediné: že snahu prosadit svou dohodu v parlamentu nemyslí vážně.
Za své rozhodnutí nejednat s premiérkou Mayovou si Corbyn vysloužil kritiku, a to i od vlastních poslanců. „Corbyn je zjevně připraven jednat s Hamásem, Hizballáhem, Asadem a Íránem bez podmínek. Ale ne s premiérkou Spojeného království. Proč?“ napsal dnes na twitteru labouristický poslanec Mike Gapes.