Premiérka Mayová na kolenou. Odmítnutí její dohody přiblížilo tvrdý brexit

Hlasování o brexitu

Premiérka Mayová na kolenou. Odmítnutí její dohody přiblížilo tvrdý brexitNOVÉ
Theresa Mayová Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu podpořilo podle agentury Reuters 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě.

Debatovat a hlasovat o něm budou poslanci už ve středu večer. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 73 dní. Jak středeční hlasování o nedůvěře kabinetu dopadne, není zcela jisté. Poslanci ze severoirské strany DUP, kteří menšinovou vládu Mayové podporují, totiž už dříve avizovali, že sice dnes budou hlasovat proti brexitové dohodě, ale po hlasování samém potvrdili, že vládu při hlasování o nedůvěře podpoří.

„Dnešní hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje,“ konstatovala Mayová po přesvědčivé porážce o více než 200 hlasů. „Neříká nic o tom, jak, nebo zda vůbec hodlá ctít rozhodnutí Britů“ v referendu z roku 2016, dodala.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:17 Theresa Mayová ustála hlasování o nedůvěře o 19 hlasů

V hlasování o důvěře vládě premiérky Therese Mayové hlasovalo 325 pro důvěru oproti 306 hlasům proti, píše britský The Guardian.

19:40 Euro kvůli obavám z vývoje ekonomiky eurozóny oslabuje

Euro ve středueudnes na devizovém vůči libře spadlo na nejnižší úroveň za sedm týdnů a klesalo i vůči dolaru. Důvodem jsou zejména obavy z vývoje ekonomiky eurozóny. Libra po odmítnutí dohody o brexitu a před hlasováním o důvěře ve vládu premiérky Mayové posilovala. Během dne euro ale část ztrát smazalo, kolem 18:00 SEČ na libru odepisovalo 0,12 % na 0,8864 GBP a k dolaru stagnovala na 1,1403 USD.

17:52 Divoký brexit by podle Asociace exportérů přinesl obrovské potíže

Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je podle Asociace exportérů pro podniky, exportéry i celou EU špatnou zprávou. „Pokud bude divoký brexit, přinese to exportérům obrovské potíže. Začnou fronty na hranicích a na všechny strany se začnou vymáhat cla,“ řekl v reakci na rozhodnutí britského parlamentu místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Za velkou hrozbu označil zastavení pobytu občanů EU v Británii a Britů v EU.

17:09 Na finančních trzích je po hlasování o brexitu klid

Obchodování na světových finančních trzích po úterním hlasování o brexitu je klidné. Důvodem je podle analytiků fakt, že nepřijetí dohody o brexitu v britském parlamentu bylo očekávané a politici zatím nepřišli s žádným nový plánem, které by trhy vyhodnotily jedním či druhým směrem. „Snad to není klid před bouří. Tou může být nějaké překvapení ze strany britské premiérky Theresy Mayové,“ řekl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

17:06 Divoký brexit podle Kubery nebude, Vondráček věří ve zdravý rozum

Navzdory odmítnutí dohody o odchodu Británie z Evropské unie divoký brexit nenastane, míní předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Řekl to novinářům po novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Hlava státu má podle Kubery na dění kolem stejný názor. Vondráček svůj odhad řešení situace prozradit nechtěl, tvrdý brexit si ale nepřeje.

15:50  Tvrdý brexit může ovlivnit 40.000 Čechů v Británii

Takzvaný tvrdý brexit by měl výrazný vliv na všechny sektory britské ekonomiky a potenciálně by vystoupení Británie z Evropské unie bez rámcové smlouvy mohlo mít dopad až na 40 000 Čechů pracujících v této zemi. Řekl to prezident asociace center sdílených služeb ABSL Jonathan Appleton. 

13:50  Mayová odmítla, že by její vláda mohla zrušit brexit

Vyhnout se neřízenému odchodu Británie z Evropské unie bez dohody lze jen dvěma způsoby: schválením dohody, nebo zrušením brexitu. Během interpelací v parlamentu to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová, podle které její vláda brexit rušit nehodlá. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn označil úterní odmítnutí brexitové dohody, kterou předložila Mayová parlamentu, za „nejhorší porážku v historii naší demokracie“.

13:05 Německý autoprůmysl varuje před tvrdým brexitem

Německé sdružení automobilového průmyslu (VDA) dnes varovalo, že odchod Británie z Evropské unie bez dohody by mohl mít fatální důsledky. Obavy z takzvaného tvrdého brexitu vyjádřili i zástupci dalších německých průmyslových sektorů. 

12:10 Evropští politici: Nyní je na Británii, aby vyjasnila svou pozici

Čas hříček skončil a Britové musí nyní rychle vyjasnit svou pozici. V reakci na úterní hlasování o brexitové dohodě předložené britskou vládou, kterou britská Dolní sněmovna odmítla, to dnes řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Obdobně se vyjádřila též kancléřka Angela Merkelová, která ale zároveň dodala, že čas na jednání stále je. 

11:40 Libra dosáhla dvouměsíčního maxima

Kurz britské libry dnes vystoupil na dvouměsíční maximum vůči euru – den poté, co britský parlament v úterý velkou většinou odmítl dohodu o vystoupení země z Evropské unie. Nynější vývoj podle analytiků zvyšuje pravděpodobnost odkladu brexitu a zároveň snižuje hrozbu takzvaného tvrdého brexitu.

11:07 Británie musí přijít s náhradním plánem, uvedl Petříček

Možnost úpravy návrhu smlouvy o odchodu Velké Británie z EU, kterou v úterý britský parlament odmítl, země unijní sedmadvacítky nevidí. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O případném oddálení lhůty pro odchod je třeba jednat s ostatními zeměmi sedmadvacítky. Míč je přitom podle ministra na straně Británie, která musí přijít s náhradním plánem. 


10:50 Eurotunnel se připravuje na brexit bez dohody

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení mezi Británií a kontinentální Evropou pod kanálem La Manche, podniká kroky k tomu, aby případný odchod Británie z Evropské unie bez příslušné dohody co nejméně zasáhl její dopravní síť. 


9:50 Exportéři: Odmítnutí dohody je špatná zpráva

Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je podle Asociace exportérů pro podniky, exportéry i celou EU špatnou zprávou. „Pokud bude divoký brexit, přinese to exportérům obrovské potíže. Začnou fronty na hranicích a na všechny strany se začnou vymáhat cla,“ řekl dnes ČTK v reakci na rozhodnutí britského parlamentu místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Za velkou hrozbu označil zastavení pobytu občanů EU v Británii a Britů v EU.

8:10 Babiš: Nejistota je nepříjemná

Evropská unie musí podle českého premiéra Andreje Babiše vyčkat, jaký další postup zvolí Británie poté, co v úterý tamní parlament odmítl návrh dohody o vystoupení země z unie. Před zahájením dnešního programu návštěvy v Bangkoku Babiš novinářům řekl, že nejistota je nepříjemná. 

7:50 Premiérku čeká večer hlasování o nedůvěře

Britskou konzervativní premiérku Theresu Mayovou čeká dnes večer v dolní komoře parlamentu hlasování o nedůvěře. Návrh předložila v úterý labouristická opozice, když vláda rekordním rozdílem prohrála klíčové hlasování o dojednaných podmínkách odchodu země z Evropské unie.

STŘEDA

23:10 Evropská unie při vyjednávání udělala maximum, prohlásil Emmanuel Macron

22:30 Míč je nyní na britské straně

Česko je připravené na všechny scénáře, prohlásil ministr zahraničí Tomáš Petříček

21:54 Mayová by měla odstoupit, píše Farage

Je to katastrofální selhání. Pokud má Mayová nějakou čest, měla by rezignovat,“ napsal na Twitteru někdejší předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

21:40 Libra po hlasování o brexitu prudce posílila

Zatímco před hlasováním o brexitové dohodě libra oslabovala, poté, co poslanci dohodu odmítli, zamířila prudce vzhůru a krátce před 21:30 přidávala na dolar 0,86 procenta na 1,2754 USD, zatímco euro na ni ztrácelo 0,42 procenta na 0,8877 GBP.

21:21 Je načase vrátit celou věc voličům, říká skotská premiérka

Podle Nicole Sturgeonové je jednou z cest zastavit článek 50. „Skotsko hlasovalo pro setrvání v EU a nemělo by být proti své vůli odvedeno,“ komentuje výsledek hlasování. Podobného názoru je i londýnský starosta Sadiq Khan, podle něhož by se veřejnosti mělo nabídnout nové referendum.

21:15 To je memento i pro nás, komentuje Kalousek hlasování

„Hrdá a silná země. Kdysi imperiální velmoc. V polovině minulého století zachránila demokracii v Evropě. Dnes, oslabená, tápe. Kvůli nepřátelům ne, žádné otevřené nemá. Topí se kvůli nezodpovědnosti a hlouposti svých lídrů,“ napsal na sociální sítě poslanec TOP 09.

21:06 Prioritou jsou Češi ve Velké Británii, reaguje Hamáček

Podle ministra zahraničí Jana Hamáčka se dal výsledek hlasovaní čekat. „ČR je připravena na všechny alternativy, včetně tvrdého Brexitu. Ve čtvrtek jednám se zástupci parlamentních stran, jak včas přijmout zákon, který by řešil postavení britských občanů v ČR,“ napsal na twitter.

21:01 Ujasněte si, co chcete, vyzval Juncker britskou stranu

Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko odchodu Británie z EU bez společného ujednání. V prohlášení to uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Pokud dohoda není možná a nikdo nechce odchod bez dohody, tak kdo bude mít konečně odvahu říci, jaké je jediné pozitivní řešení,“ otázal se v bezprostřední reakci na twitteru Donald Tusk, který předsedá vrcholným schůzkám unie.

20:54 „Nejlepší cestou je odejít z EU spořádaným způsobem“

„Dnešní hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje,“ konstatovala Theresa Mayová po přesvědčivé porážce o více než 200 hlasů. „Neříká nic o tom, jak, nebo zda vůbec hodlá ctít rozhodnutí Britů“ v referendu z roku 2016, dodala.

20:48 Opoziční lídr Corbyn chce hlasovat o nedůvěře vládě

Jeremy Corbyn již předložil žádost o hlasování o nedůvěře vládě. Ta má podle něj prokázat svou „nekompetentnost“ kabinetu Theresy Mayové.

20:42 Poslanci odmítli dohodu o podmínkách odchodu UK z EU

Proti brexitu s dohodou bylo 432 poslanců, pro bylo 202 poslanců. Podle britských komentátorů jde o drtivou porážku britské premiérky.

20:30 Britští poslanci nepřijali žádné pozměňovací návrhy k brexitu

Britští poslanci hlasují o vládním usnesení k brexitové dohodě bez jakýchkoli pozměňovacích návrhů. Ze čtyř, které plénu v dolní komoře parlamentu předložil její předseda John Bercow, se nakonec hlasovalo o jediném, který byl jasně odmítnut. Návrh konzervativního poslance Johna Barona podpořilo jen 24 členů sněmovny, proti jich bylo 600.

20:02 Můžeme dát přednost jistotě před nejistotu, prohlásila Mayová

Britská premiérka opakovala, že povinností vlády je realizovat výsledek referenda z roku 2016, v němž Britové o odchodu z bloku rozhodli. Opoziční labouristy vyzvala, aby její dohodu podpořili, a jejich šéfa Jeremyho Corbyna obvinila, že postupuje cynicky. Výsledky by měly být zveřejněny v 20:45.

19:30 „Je to rozhodnutí, které ovlivní následující generace“

Premiérka Theresa Mayová předstoupila před poslanci v závěrečném projevu, v němž se na poslední chvíli snaží získat podporu. Podle ní je následující hlasování klíčové, protože rozhodne o budoucnosti dalších generací Britů. Zároveň odmítla druhé referendum a dodala, že předpoklad poslanců, že by po odmítnutí vyjednané dohody začaly v Bruselu nové rozhovory, je zcela chybný.

19:13 Dohoda by poškodila ekonomiku, labouristé budou proti, řekl Corbyn

Stávající dohoda o odchodu z Evropské unie je špatná pro britské hospodářství, demokracii a pro zemi jako takovou, prohlásil před klíčovým hlasováním v dolní komoře parlamentu lídr labouristů Jeremy Corbyn. Potvrdil, že jeho strana bude hlasovat proti podmínkám brexitu dojednaným vládou premiérky Theresy Mayové. Corbyn doufá, že dohoda bude odmítnuta a země přistoupí předčasným volbám, nespecifikoval však, kdy hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu konzervativců.

16:51 Irsko věří, že irská pojistka pro brexit nezačne platit

„Všechny strany, co se účastní jednání o brexitu, se snaží vyhnout vytvoření pevné hranice na irském ostrově. To je také účel takzvané irské pojistky,“ řekl irský velvyslanec v ČR Charles Sheehan. Podle něj je cílem vyjednat do konce přechodného období brexitu, tedy do konce roku 2020, trvalé řešení, aby pojistka nikdy nemusela začít platit.

15:34 Je to výběr mezi pořádkem a chaosem, myslí si britský poslanec

Konzervativní poslanec Geoffrey Cox a vyzval poslance, aby podpořili dohodu, kterou jim předložila po jednání s Evropskou unií britská vláda. „Tato dohoda je klíčem. Není tu žádná jiná,“ řekl Cox a obrátil se přitom na poslance vlastní konzervativní strany, nikoliv na opozici, jak bývá zvykem. „Vybereme si pořádek, nebo si zvolíme chaos?“

14:44 Parlament dohodu o brexitu na 95 procent odmítne, tvrdí bookmakeři

Pokud britští bookmakeři správně odhadují situaci v parlamentu před dnešním hlasováním o brexitové dohodě, je její zamítnutí takřka jisté. Sázkové kanceláře vidí přibližně 95procentní pravděpodobnost, že proti textu, který prosazuje premiérka Theresa Mayová, se poslanci postaví. Podle sázkařského webu Oddschecker.com se před hlasováním zvyšuje pravděpodobnost, že Británie neopustí Evropskou unii v plánovaném termínu 29. března.

13:35 Europarlament schválil změny v Evropské investiční bance

Evropský parlament kvůli očekávanému březnovému odchodu Británie z Evropské unie schválil změnu statutu Evropské investiční banky (EIB). Správní rada této instituce bude mít nově 28 místo 29 členů a Spojené království bude rovněž vyjmuto ze seznamu akcionářů. Schválené opatření je automatickou úpravou řešení situace po odluce Británie od EU.

12:50 Musíme ochránit Čechy v Británii, míní Fiala

„Ať již brexit dopadne jakkoliv, prvořadým úkolem naší vlády musí být ochrana zájmů našich občanů žijících ve Velké Británii a rozvíjení našich dobrých vztahů s touto velmocí,“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. 

12:15 Preferujeme odchod Británie z EU dohodou, řekl Petříček

Česká republika je připravená na jakoukoli variantu brexitu, řekl novinářům po schůzi senátního výboru pro záležitosti EU ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Nejlepší by podle něj byl odchod Británie z Evropské unie dohodou. Čeští občané a podnikatelé by se tak mohli během přechodného období lépe přizpůsobit nové situaci. Ministerstvo zároveň intenzivně pracuje na tom, aby Česko bylo 29. března přichystané na možný odchod bez dohody.

10:10 Scénářů je podle Guardianu řada

To, že brexitová dohoda neprojde, považují za vysoce pravděpodobné komentátoři i trhy, co přesně bude následovat, zůstává nejasné. Že by premiérka Theresa Mayová přesvědčila dolní komoru britského parlamentu, si nemyslí ani deník The Guardian. Plán B musí premiérka Mayová na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit poslancům do tří zasedacích dnů. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum, ale i neřízený brexit bez dohody, píše list.

8:40 Babiš: Česko je na brexit připraveno

Český premiér Andrej Babiš nechtěl spekulovat, jak dopadne dnešní hlasování dolní komory britského parlamentu o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie. Novinářům dnes Babiš při návštěvě Singapuru řekl, že scénářů je víc. Připomněl, že Česko by na případ tzv. tvrdého brexitu mělo být připraveno díky zákonu, který před týdnem schválila vláda.

8:30 Brexit ovlivní život desítek tisíc Čechů

Dnešní rozhodnutí britských poslanců o dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní život desítek tisíc Čechů v Británii. Odhady jejich počtu se liší, konzulární služba českého velvyslanectví v Londýně hovoří zhruba o 100.000 lidech. Hlasování může ovlivnit i zájem českých studentů o britské univerzity, ačkoli podle ministerstva školství by ti, kteří nastoupí na britské vysoké školy letos na podzim, měli studovat ještě podle pravidel platných před brexitem. 

8:15 Bude druhé hlasování?

Britská premiérka Theresa Mayová si vynutí druhé hlasování parlamentu o brexitové dohodě, pokud poslanci dnes její brexitový plán neschválí. Informoval o tom bulvární deník The Sun. 

8:00 Britští poslanci dnes rozhodnou

Napodruhé už britská premiérka Theresa Mayová hlasování o brexitové dohodě neodsunula a dnes večer se tak k dokumentu po dlouhém čekání vyjádří členové dolní komory britského parlamentu. Očekává se, že poslanci dojednané podmínky britského odchodu z Evropské unie v historickém hlasování odmítnou. 

Pokud by přece jen kabinet padl a nepodařilo se sestavit do dvou týdnů jiný, byly by vypsány předčasné volby.

Konzervativní předsedkyně vlády by teď měla na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný „plán B“, tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup ohledně odchodu země z EU. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody.

Hlavním sporným bodem dohody s EU je takzvaná irská pojistka, tedy záložní řešení, které by mělo zabránit vzniku přísného režimu na hranici britského Severního Irska a Irské republiky. To vadí řadě britských zákonodárců, podle kterých by aktivace pojistky znamenala dlouhodobé připoutání Británie k unijním strukturám.

Britský verdikt již okomentoval šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker‏. Ten výsledku hlasování lituje. „Vyzývám Velkou Británii, aby si co nejrychleji ujasnila své záměry. Čas skoro vypršel,“ napsal na svůj twitterový účet. Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně podle něj zvýšilo riziko odchodu Británie z EU bez společného ujednání.

„Pokud dohoda není možná a nikdo nechce odchod bez dohody, tak kdo bude mít konečně odvahu říci, jaké je jediné pozitivní řešení,“ otázal se v bezprostřední reakci na Twitteru Donald Tusk, který předsedá vrcholným schůzkám unie.

Jsme blíže tvrdému brexitu, reagují čeští politici

Europoslanec Pavel Telička se domnívá, že odmítnutí dohody britským parlamentem všechny posunulo blíž tvrdému brexitu. „Přestože jsem dlouho zůstával optimistou, je načase si přiznat, že je brexit bez dohody, který by výrazně poškodil VB i EU, stále reálnějším scénářem,“ napsal na sociální sítě.

„Hrdá a silná země. Kdysi imperiální velmoc. V polovině minulého století zachránila demokracii v Evropě. Dnes, oslabená, tápe. Kvúli nepřátelům ne, žádné otevřené nemá. Topí se kvůli nezodpovědnosti a hlouposti svých lídrů. To je memento i pro nás,“ napsal na Twitter poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na twitteru poznamenal, že Mayová dostala lekci pro slabé politiky. Výsledek hlasování pak vnímá jako potvrzení brexitového chaosu. Podobně to vidí i jeho kolega Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Nejistota způsobená referendem o brexitu a následnou nejednotou britské politiky bude bohužel pokračovat,“ uvedl Pospíšil. „Klíčovým teď bude zabránit odchodu Velké Británie z EU bez dohody, protože by to poškodilo nejenom Británii, ale i zájmy ČR,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump měl v soukromém rozhovoru připustit odchod USA z NATO

Politika utopená v krvi. Vražda gdaňského primátora otřásla demokracií nejen v Polsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články