Hlavní vyjednavač EU Barnier podporuje Skoty v referendu o odstoupení z Velké Británie
Skotské referendum
Hlavní vyjednavač Evropské unie s Velkou Británii Michel Barnier se v pondělí v Bruselu sešel se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou. Ta je známá tím, že je zastánkyní referenda o vystoupení Skotska z Velké Británie. Skotsko podle ní už podniká kroky k tomu, aby mohlo vypsat nové referendum o nezávislosti na Británii, která odešla z EU proti vůli Skotů. Po jednání Sturgeonová uvedla, že ze strany Evropské unie cítí velkou podporu pro případné přistoupení samostatného Skotska do EU. Někteří unijní politici však iniciativu Barniera ohledně Skotska v průběhu vyjednání s Velkou Británií považují za nešťastnou.
„Těším se na den, kdy se Skotsko vrátí tam, kam patří – do Evropské unie – a bude mít vlastní místo v Evropské radě i parlamentu,“ řekla Sturgeonová v projevu v sídle bruselského think tanku European Policy Centre (EPC). „Jako nezávislý stát budeme podporovat mezinárodní spolupráci,“ dodala s tím, že členství v EU by Skotsku dodalo optimismus a naději do budoucna.
„Vnímáme, jak solidárně se Evropská unie chová k menším členským států. Lidé ve Skotsku viděli, jakou podporu EU poskytla Irsku v první fázi brexitu, a pokud smím hádat, budou si to dlouho pamatovat,“ uvedla také. Podle průzkumů je mnohem pravděpodobnější, že lidé v referendu budou volit pro odchod z Velké Británie než v roce 2014. Podle týdeníku Time by pro odchod hlasovalo více než padesát procent voličů.
Podle mluvčí Evropské komise se však schůzka s Barnierem netýkala žádného paralelního vyjednávání pobrexitových vztahů a byla jedním z mnoha jeho setkání. „Naším jediným partnerem při vyjednávání zůstává Londýn,“ řekla novinářům mluvčí.
„The European Commission‘s priorities speak to our shared values. I look forward to the day when Scotland returns to where I believe we belong – to EU membership.“ Read the full speech at https://t.co/W38DZSGcsc 2/2
— First Minister (@ScotGovFM) February 10, 2020
O tom, že bude EU nadšená, pokud by samostatné Skotsko požádalo o členství, mluvil minulý týden někdejší předseda Evropské rady a současný šéf Evropské lidové strany Donald Tusk. „Upřímně si myslím, že tady v Bruselu i v Evropě by všichni byli nadšení, kdyby se Skotsko vrátilo do EU. Ale pořád jsou před námi dohody a formality. Pokud se mě zeptáte na to, jak se (ohledně přistoupení Skotska) v Bruselu cítíme, uvidíte podle mě jen a jen empatii,“ řekl podle The Guardian Tusk.
Britský ministr zahraničí Dominic Raab jeho výrok označil za nezodpovědný. Další unijní politici se k této citlivé otázce veřejně nevyjadřují. Jednání Barniera se Sturgeonovou v průběhu jednání s Velkou Británií považují mnozí za nešťastné.
Vondra: Role Barniera je tragická. Nepřekvapuje mě, že vytahuje skotskou kartu
Český europoslanec za ODS Alexandr Vondra považuje roli Michela Barniera v jednání EU a Spojeného království za tragickou. „Už dlouho říkám, že on nese hlavní hlavní zodpovědnost za všechen zmatek kolem brexitu. Byl to on, kdo jednání zbytečně přitvrzoval,“ uvedl pro Echo24 s tím, že se u Barniera projevuje dávný francouzský instinkt – snaha oslabit Velkou Británii.
„Nepřekvapuje mě, že teď zrovna on vytahuje skotskou kartu. Nechápu jen jedno: Proč Němci souhlasili s tím, aby ta jednání vedl Francouz. Na francouzské hrátky nakonec doplatí právě Němci a my s nimi, kvůli provázání naší ekonomiky s tou německou,“ dodal.
Podle Vondry Evropská unie přistoupením Skotska moc nezíská. „Výhoda může být tak maximálně levnější whiskey,“ uvedl. Odchod Skotska ze Spojeného království by však podle něj přinesl úplně jiný problém. „Británie už by nebyla tak velká. Rezignovala by na své mocenské postavení a stala by se jakýmsi „Singapurem“ v sousedství EU,“ vysvětlil s tím, že by to mimo jiné znamenalo, že by Spojené království už vojensky nechránilo. „Celý svět by si tam ukládal peníze a dojednával finanční transakce. Skvělé pro Londýn, blbé pro ostatní v Evropě,“ dodal.
Podle europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera se Michel Barnier velkému respektu napříč parlamentem. „Respektují ho dokonce i řady brexitiérů,“ uvedl pro Echo24. „Jaká budoucnost čeká Skotsko, je bezesporu věcí Skotska a Velké Británie,“ dodal ještě.
Skotové hlasovali už v roce 2014
Šéfka skotských nacionalistů už v lednu požádala britského premiéra Borise Johnsona, aby umožnil vypsat všelidové hlasování o odtržení Skotska od Spojeného království. Johnson však požadavek odmítl. Sturgeonová poté naznačila, že by se mohla pokusit najít jiný způsob, jak v souladu s britským právem plebiscit uspořádat.
„Podnikáme ve Skotsku kroky, které jsou nutné k zajištění toho, aby referendum bylo legální a legitimní a jeho výsledky mohly být akceptovány jak doma, tak v zahraničí,“ řekla Sturgeonová.
Skotové o možnosti odtržení od Británie hlasovali už v roce 2014. Tehdy se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království a 45 procent bylo proti. V souvislosti s odchodem Británie z EU, s nímž většina Skotů nesouhlasila, však v průzkumech začali mírně převažovat zastánci skotské samostatnosti.
Před referendem v roce 2014 vzkázal tehdejší předseda EK José Barroso do Edinburghu, že případné samostatné Skotsko by muselo před vstupem absolvovat stejné zdlouhavé přístupové rozhovory jako kterýkoliv jiný zájemce o členství v EU.