Schodkový rozpočet prošel v prvním čtení. Podpořit ho přišel i Zeman

SLEDUJEME ON-LINE

Schodkový rozpočet prošel v prvním čtení. Podpořit ho přišel i ZemanAKTUALIZUJEME
Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně. Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Ladislav Šustr

Sněmovna ve středu hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila v prvním čtení základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o jeho příjmy, výdaje a schodek, který má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout z 50 na 40 miliard korun. Poslanci už nyní tyto parametry měnit nemůžou, v dalším kole projednávání už můžou navrhovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu. Ještě před rozpravou se za rozpočet přišel přimluvit prezident Miloš Zeman. S návrhem je spokojený, plánovaný deficit by se ale dle něj měl v dalších letech postupně snižovat.

Pro rozpočet hlasovalo 101 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Zapotřebí bylo 93 hlasů. Ostatní přítomní poslanci hlasovali proti schválení základních rozměrů rozpočtu. Sněmovna předtím zamítla tři návrhy na vrácení rozpočtu vládě k přepracování. Návrh rozpočtu nyní dostanou k projednání sněmovní výbory.

K rozpočtu promluvil i premiér Babiš, z jednání už se ale po chvíli omluvil. V Londýně měl totiž naplánovanou schůzku s předsedkyní vlády Theresou Mayovou.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

10:55 Fiala kritizoval neúčast Babiše

Předseda ODS kritizoval to, že premiér Andrej Babiš není při projednávání rozpočtu přítomen. „Projednávání státního rozpočtu i plánování zahraničních cest premiéra by mělo být sladěno tak, aby se předseda vlády mohl účastnit diskuze o rozpočtu,“ uvedl Fiala.

10:45 Okamura státní rozpočet kritizoval

Předseda SPD Tomio Okamura návrh státního rozpočtu kritizoval, SPD vládní návrh rozpočtu nepodpoří a chtěla by ho přepracovat. Vláda podle něj nešetří na horší časy a ještě si půjčuje. Okamura také varoval před vývojem ekonomiky a zpomalením ekonomického růstu.

10:20 Kalousek chce vrátit vládě rozpočet k přepracování

Miroslav Kalousek (TOP 09) by chtěl snížit deficit rozpočtu na nulu a zvýšit investice na 150 miliard korun. V takovém případě by TOP 09 rozpočet podpořila.

9:50 ODS rozpočet nepodpoří

Ministryně Schillerová dokončila svoji řeč, žádá o podporu pro rozpočet. ODS návrh státního rozpočtu na rok 2019 nepodpoří. Předseda občanských demokratů Petr Fiala kritizoval vládu za nedostatek ambicí a úplnou absenci vizí.

9:35 Ministryně financí popisuje příjmy a výdaje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) popisuje jednotlivé stránky státního rozpočtu, premiér měl pouze krátký projev.

9:25 Babiš hovoří o rozpočtu

„Od roku 2016 máme v podstatě rozpočet vyrovnaný,“ uvedl ve své řeči premiér. Premiér dále mluví o rekordních investicích státu, nízkém a stabilizovaném státním dluhu a kvalitním ratingu České republiky.

9:20 Prezident svůj projev dokončil

„Zcela poslední případ je inkluze, před několika lety jsem byl sám voják v poli, který odsuzoval inkluzi, dnes už jsou síly zhruba vyrovnány,“ uvedl k poslednímu bodu své řeči prezident Zeman. Kritizoval rostoucí náklady na inkluzi, které několikrát stouply. Značnou část projevu věnoval právě problému inkluze.

9:12 Zeman kritizuje plýtvání ve státním rozpočtu

„Růst investice má být vyšší než růst spotřeby, je velmi snadné rozdávat a velmi obtížné šetřit a protože většina je vždy na straně rozdávání, musí tu být vždy někdo, kdo akcentuje boj proti plýtvání,“ uvedl na začátku prezident Zeman. Jako příklady plýtvání zmiňuje prezident například nákupy různých informačních systémů, počty státních úředníků a dotace obnovitelným zdrojům, které by se měly legálním způsobem omezit.

9:05 Babiš stihne jen projev

Do sněmovny dorazil i premiér Andrej Babiš (ANO). Ještě dnes dopoledne ale odjíždí do Londýna. Čekají ho politická jednání i koncert klasické hudby. Ve sněmovně ale stihne vystoupit a rozpočet před poslanci uvést, deníku Echo24 to potvrdil tiskový odbor Úřadu vlády.

9:00 Začíná schůze sněmovny

Začíná schůze, která má v prvním čtení schválit rozpočet s deficitem 40 miliard korun

8:55 Zeman přijel podpořit Babišův rozpočet

Do Poslanecké sněmovny dorazil prezident Miloš Zeman, přivítal ho předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO)

 

Vláda šéfa ANO navrhuje mohutné navýšení peněz do sociální oblasti, státní správy a do vzdělávacího sektoru. V těchto třech oblastech se počítá s tím, že pokryjí devadesát ze 140 miliard, o které se státní výdaje zvýší. Porostou také investice, které dosáhnou částky dvaadvaceti miliard korun. Stejná suma je vyčleněná navíc na platy státních zaměstnanců.

Dále čtěte: Jen projev a pak už cesta za Mayovou. Babiš u projednávání rozpočtu nebude

Návrh počítá také s tím, že se průměrný důchod zvýší o devět set korun, tedy nejvíce v historii. Náklady na důchody se proto navýší na 38 miliard korun. Schodek tak kritizuje jak opozice, tak Národní rozpočtová rada. V následujících dvou letech by se dle nich měl schodek snižovat.

Andrej Babiš však nemůže počítat do budoucna s podporou komunistů. KSČM slíbila, že zákon v prvním čtení podpoří, bude však chtít dosáhnout nových ústupků. Babišův kabinet by tak měl poslat víc peněz do sociální oblasti či na bytovou výstavbu. „Směřovat to bude nejspíš do oblasti posílení dostupného bydlení,“ řekl ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš pro ČT24. „Strukturu rozpočtu si chceme prostudovat. Myslíme, že se zlepšit dá a rozhodně neslibujeme předem, že naše hlasy jsou jisté,“ řekl Dolejš.

Kromě vládních podporovatelů se však nikdo z opozice k podpoře rozpočtu nehrne. „Rozpočet pokládáme za neodpovědný vůči budoucnosti,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Strana podle něj navrhne vrátit rozpočet vládě a dát jí dvacet dnů k přijetí základních změn. Požaduje snížení výdajů o 40 miliard, aby byl rozpočet vyrovnaný, a růst investičních výdajů ze 122 na 150 miliard korun. Tím by se podle Kalouska zvýšil poměr investičních výdajů k celkovým na 9,9 procenta, což by odpovídalo roku 2012.

Vrátit rozpočet k přepracování se chystají také lidovci. „Chybí nám dlouhodobá vize některých investic. Také bychom v době růstu očekávali, že schodek nebude tak výrazný,“ řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Kritika z KDU-ČSL mířila zejména na nízké investice do sociálních služeb.

Starostové a nezávislí se připojí k návrhu, aby se státní rozpočet vrátil k přepracování. Pokud rozpočet projde prvním čtením, chtějí Starostové vyčlenit na platy učitelů dodatečných 15 miliard korun, které by se měly ušetřit v jiných rozpočtových kapitolách.

Zeman rozpočet podpoří

„Jako každý rok pronesu projev ve Sněmovně na téma rozpočtu, budu velmi laskavý, velmi vstřícný a budu mít několik více méně okrajových poznámek,“ řekl Zeman.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová neočekávala, že by došlo u Miloše Zemana ke změně postoje k rozpočtu. „Velká očekávání nemám. Nečekám, že by překvapil a doporučil rozpočet nepřijmout či že by vládě doporučil přepracovat rozpočet tak, aby nebyl schodkový,“ řekl Pekarová Adamová pro Echo24.

Prezident je kritický k výdajům na inkluzi ve školství. Doporučil také hledat způsob, jak omezit kompenzace vyplácené provozovatelům obnovitelných zdrojů energie. Ministerstva by podle něj také měla rušit nadbytečné agendy úředníků a takto uvolněné peníze využít ke zvýšení platů zbývajících zaměstnanců úřadů.

Zeman také doporučil, aby se omezily příspěvky, které stát vyplácí neziskovým organizacím. Podle něj lze jasně rozlišit, které tyto organizace jsou užitečné a které nikoli. „Neužitečná nezisková organizace je ta, která se prohlašuje za politickou neziskovku, a dokonce se hrdě nazývá think-tank, i když není ani tank a tím méně think,“ řekl Miloš Zeman.

Za loňský rok vzrostly podle státního závěrečného účtu výdaje na platy zaměstnanců státu v porovnání s předchozím rokem o 15,2 miliardy korun na 166,6 miliardy korun. Průměrný plat všech zaměstnanců státu se meziročně zvýšil o 2234 korun na 30 627 korun. Stát loni vyplácel 432 000 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Opozice odmítá státní rozpočet, hlasy vládě dodá KSČM

Státní dluh ke konci září stoupl o 47 miliard, každý Čech „dluží“ přes 150 tisíc