1 Wildersova soutěž karikatur

Wilders zrušil svou soutěž Mohamedových karikatur. Hrozba útoků byla příliš vysoká

NOVÉ

Témata: , , ,

Tisíce radikálních pákistánských muslimů ukončily svůj protest proti plánované soutěži karikatur proroka Mohameda poté, co odpůrce islámu a předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders ve čtvrtek oznámil, že se rozhodl klání zrušit. Wildersův záměr na uspořádání kreslířské soutěže rozhořčil množství muslimů v Pákistánu i dalších zemích vzhledem k tomu, že islám jakékoli zpodobování proroka Mohameda zakazuje.

Nizozemský poslanec Wilders se chystal uspořádat soutěž karikatur na téma proroka Mohameda na podzim, a to přímo v prostorách nizozemského parlamentu, ve své kanceláři. Shromážděných měl prý už 200 soutěžních příspěvků. Porotcem měl být americký karikaturista Bosch Fawstin a pro vítěze byla připravena odměna 5000 eur (129.000 Kč).

Z východopákistánského města Láhaur se ve středu k metropoli Islámábádu vydal asi desetitisícový protestní pochod, který na znamení nesouhlasu se soutěží zorganizovalo islamistické hnutí Tehríke Labajk. Pákistánské úřady kvůli tomu zablokovaly pomocí přepravních kontejnerů hlavní komunikace vedoucí k hlavnímu městu. Asi 160 kilometrů od Islámábádu policie pochod ve čtvrtek zastavila, poté ale umožnila jeho pokračování.

Nizozemský pravicový politik nakonec ve čtvrtek oznámil, že soutěž ruší kvůli hrozbám násilí. „Já osobně bych nikdy kampaň proti islámu nezastavil, ale nebezpečí útoků proti nevinným lidem a proti Nizozemsku plynoucí z navrhované soutěže je příliš vysoké,“ napsal Wilders v prohlášení. „Moje tvrzení o netolerantní povaze islámu se tímto potvrdilo,“ dodal.

Nizozemská policie v úterý zadržela 26letého muže podezřelého z plánování útoku na Wilderse. Jeden z pákistánských hráčů kriketu zase v souvislosti se soutěží na facebooku vypsal odměnu 24.000 dolarů (530.000 Kč) za zabití Wilderse a jeho stranických kolegů.

Pákistánská vláda, která si v minulých dnech na soutěž Nizozemí stěžovala, dnes její zrušení oslavovala. Ministr informací Fauád Čaudhrí označil zrušení soutěže na twitteru za „velké vítězství“ pro pákistánskou vládu a lid.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.