První zkouška pro vládu s důvěrou. Babiš potřebuje hlasy naštvaných komunistů
Jednání sněmovny
Vládu Andreje Babiše čeká první ostrá zkouška. Nadcházející schůze poslanců, která má v návrhu programu na 185 bodů, by měla otestovat pevnost hlasovací koalice ANO, ČSSD a KSČM. Není ale jasné, zda spolupráce tří stran bude pokračovat. Komunisté jsou totiž stále pobouření ze slov předsedy vlády Andreje Babiše, že KSČM měla být v minulosti zrušena. Dnešní schůze Poslanecké sněmovny je teprve druhá od doby, co Andrej Babiš získal se svou menšinovou vládou důvěru.
Andrej Babiš to prohlásil při návštěvě Německa před týdnem. Novinářům po pietní akci u Berlínské zdi řekl, že KSČM nemá žádný vliv na jeho vládu. „Měli KSČM zakázat,“ řekl poté Andrej Babiš. Výrok však stačil pobouřit komunisty, kteří se od jeho slov distancovali. Babiš přitom komunistické poslance potřebuje při hlasování o rozpočtu na příští rok. Bez jejich hlasů by se musel spojit s jinou stranou.
Problém při hlasování by mohl mít Babiš i se sociální demokracií. Jejich předvolební téma, tedy zrušení karenční doby, se setkalo s odmítavým postojem některých poslanců ANO v hospodářském výboru. Zrušení karenční doby bylo přitom podle předsedy Jana Hamáčka jedním z hlavních důvodů, proč sociální demokraté šli do vlády. To poté zopakovala i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Čekám, že bude potvrzeno to, co bylo řečeno. Zrušení karenční doby je pro ČSSD klíčová záležitost. Je to jeden z důvodů, proč jsme vstupovali do vlády,“ řekla Jana Maláčová.
Babiš se na dnešní schůzi sejde jak s Janou Maláčovou, tak s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Babiš však požaduje informace o přípravě elektronických neschopenek, jimiž zrušení karence podmiňují zaměstnavatelé.
K vládě se při konání minulé mimořádné schůze přidali Piráti. Ti už před samotným jednáním podpořili vládní návrh o zvyšování důchodů. Přidali se tak ke komunistům, ČSSD a hnutí ANO, kteří odhlasovali rekordní zvýšení důchodů. Pirátský poslanec a místopředseda strany Jakub Michálek také podpořil předlohu KSČM o zdanění peněžitých náhrad církvím za majetek, který jim stát nevydal v restitucích. Zákon jde do sněmovny do druhého čtení.
Vydají poslanci policii Ondráčka?
Na programu schůze Poslanecké sněmovny je na 185 bodů a může trvat až tři týdny. Jedním z bodem bude také policejní žádost o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka kvůli jeho výrokům vůči neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Michalu Horáčkovi. Horáček podal na komunistu oznámení kvůli tomu, že ho nařkl ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností. Zatím není jasné, zda se projednání žádosti nepřeruší, protože poslanci zatím nemají doporučení mandátového a imunitního výboru.
Důležitým bodem bude také novela zákona exministra Roberta Pelikána, která by dávala dlužníkům jistotu oddlužení. Museli by však lidé žít s minimálními příjmy sedm let. Proti jsou poslanci ANO Patrik Nacher a bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá, podle kterých by lidé spláceli dluh pět let. Insolvenční zákon je ve sněmovně ve druhém čtení a poslanci se budou zabývat až čtyřiceti pozměňovacími návrhy.
Poslanci budou projednávat i senátní předlohu, která navrhuje vyřadit čínské léčitelství ze zdravotních oborů. Společně s ministerstvem zdravotnictví budou chtít vznik nového zákona o léčitelích, který by východní medicínu upravoval. Mezi zdravotní obory přitom východní medicínu dostal Rostislav Vyzula z hnutí ANO v minulém volebním období.
Vyzula později otočil a řekl, že vzhledem k záporným postojům odborných institucí je nakonec dobře, že čínská medicána v zákoně o nelékařských povoláních nebude.
Na poslanecké lavice se dostane také novela trestního zákoníku, která bude obsahovat nový trestný čin maření spravedlnosti. Novela míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a také na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Podle odpůrců nadměrně posiluje postavení státního zastupitelství a policie a je útokem na obhajobu. Ministerstvo spravedlnosti naopak říká, že musí být postihováni lidé, kteří se snaží, aby soud rozhodoval o jiných na základě nepravd a podvodů.
Občanská demokratická strana požaduje snížení administrativní zátěže podnikatelů, proto poslancům představí návrh zvýšení výdajových paušálů z jednoho na dva miliony korun. Předlohu podpořil rozpočtový výbor, proti se ale postavili poslanci ANO.