„Fakt jsme se na tom nenapakovali.“ Neúspěšný Minářův spolek utratil téměř 6 milionů od sponzorů
HOSPODAŘENÍ SPOLKU
Čerstvě ukončený spolek Lidé PRO, za nímž stál bývalý předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, vybral od října loňského roku na transparentní účet téměř 6 milionů korun. Většinu z peněz utratil, údajně především na provoz, mzdy a přípravu a vedení kampaní. Minář odmítá, že by se z příspěvků obohacoval. Uvedl, že sám za dobu fungování spolku bral jen 22 971 Kč měsíčně a ostatní tváře hnutí dokonce budovaly spolek zadarmo.
Lidé PRO vybrali od sponzorů i široké veřejnosti asi 5,8 milionu korun. Největší příspěvek pocházel od Spolku pro podporu liberální demokracie ČR, který daroval tři miliony korun. V současnosti na účtu zbývá jen asi 67 tisíc korun.
„Naši kampaň jsme v říjnu a listopadu intenzivně připravovali a trvala další čtyři měsíce – od prosince do března. Celkem tedy jde o 6 milionů za 6 měsíců. To nejsou v kontextu politické kampaně nijak přehnané náklady, naopak – stačí se podívat na účty jiných stran, kde protekly za stejnou dobu násobné částky (což je v pořádku, politické strany se bez peněz a bez lidí neobejdou). Rozjezd nového hnutí s celorepublikovým zásahem fakt není levná záležitost,“ píše Minář na svém facebookovém účtu.
„Peníze od dárců jsme nevyhodili z okna. Vynaložili jsme je maximálně účelně a přetavili je v masivní oslovování lidí v ulicích, na sociálních sítích, prostřednictvím newsletterů a dobrovolníků. Ti do projektu vložili tisíce hodin práce bez nároku na odměnu a odtáhli velkou část kontaktní kampaně,“ dodal dále. „Fakt jsme se na tom nenapakovali, naopak do toho mnozí z nás spoustu peněz, času i energie nenávratně investovali,“ sdělil.
Velká část peněz šla podle Minářových slov na propagační materiály, například plakáty, letáky nebo propisky. „Několik set tisíc korun jsme vložili do propagace na Facebooku,“ vysvětlil Minář. „Veškerou tuto energii nyní přetavujeme v podporu opozičních stran a demokratického tábora, jak jsme slíbili, takže peníze plní svůj účel.“ Zbylé peníze spolek hodlá využít na vypořádání stávajících závazků a na pokrytí nákladů spojených s ukončováním hnutí, uvedl Minář.
„Standardní strana by přebytek musela vrátit dárci. Pokud to není možné, musí peníze vrátit do státního rozpočtu. Nezávislý kandidát posílá přebytky na charitu. Ale tento účet patří spolku, který se nemusí řídit zákonem o politických stranách,“ uvedl Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí na dotaz deníku Právo, který na hospodaření na účtu upozornil.
Nad Minářovým vysvětlením se ale pozastavují někteří uživatelé Facebooku. „Místo tohoto dlouhého povídaní by bylo jednodušší a lepší, dát sem přehledné vyúčtování, jak bylo s těmi penězi naloženo,“ napsal například senátor Václav Láska (Senátor 21).
Hnutí si vytyčilo cíl posbírat 500.000 podpisů, aby kandidovalo v podzimních sněmovních volbách. Podařilo se mu ale sehnat jen asi 40 tisíc. „Proto dodržíme svůj slib. Nebudeme tříštit politické spektrum další malou stranou. Odstupujeme a podpoříme opoziční demokratické strany,“ uvedl nedávno spolek.