Prymulův chmurný výhled: Teplo letos nepomůže, virus kvůli mutacím nezeslábne
PROGNÓZA ŠÍŘENÍ NÁKAZY
Na rozdíl od loňského roku, kdy teplé měsíce pomohly zbrzdit šíření nákazy koronavirem, letos zřejmě k něčemu podobnému nedojde, myslí si epidemiolog Roman Prymula. Podle něj jsou na vině nové infekčnější mutace, především britská a jihoafrická. Léto tak v zásadě jen zmírní rychlost šíření viru na běžnou úroveň, řekl bývalý ministr zdravotnictví serveru Lidovky.cz.
O vlivu počasí na průběh nákazy se hovořilo už během první vlny. Druhá, intenzivnější podzimní vlna pak dala těmto spekulacím za pravdu. „Klimatické podmínky ukazovaly, že v letních měsících intenzita šíření klesla asi o čtyřicet procent. Kdybychom to zprůměrovali s ohledem na britskou, jihoafrickou a další mutace, tak by se tento efekt de facto vyrušil. Mutace má plusový efekt, letní sezona minusový, to by znamenalo, že by se virus šířil podobně jako tomu bylo v první vlně,“ sdělil serveru Prymula.
Problém představuje především mutace z Velké Británie, která na území České republiky dominuje. „Britská mutace je sice v některých krajích dominantní, ale je vidět, že celosvětové množení viru je už tak intenzivní, že mutací vzniká více. Vidíme mutace i na území Česka. Záleží ale samozřejmě na tom, zda mají nějaký klinický význam, či nikoli,“ míní exministr.
Následující týdny podle Prymuly situaci zkrotit asi nedokážou. „Platí, že šíření bude rychlejší, než bylo v první vlně, a zásadně rychlejší, než bylo v letních měsících, a s tím se musí počítat. Je to signál, že opatření, která dřív byla účinná, už v této podobě účinná být nemusí,“ doplnil epidemiolog.
Druhé nenormální Velikonoce
O tom, že situace není příznivá, hovořil v sobotu i vicepremiér Jan Hamáček. Ani letošní Velikonoce podle něj normální nebudou, protože se jich dotknou přísná vládní opatření, mimo jiné i ta omezující pohyb. „Říkám otevřeně, že Velikonoce v normálním režimu neproběhnou. Představa, že se všechno uvolní, není reálná. Klíčová budou čísla na konci března. Když uvidíme, že vše funguje a čísla klesají, tak doufám, že to nikdo nebude chtít zkazit urychleným uvolněním. Současně ale budeme hledat možnosti, jak ty Velikonoce udělat co nejsnesitelnější,“ uvedl pro deník Právo Hamáček.
Vysoké zůstávají také počty nakažených. Laboratoře v sobotu potvrdily v Česku 9066 nových případů nákazy koronavirem. Proti pátku je to o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Sobotní přírůstek nakažených je třetím nejhorším víkendovým výsledkem, dosud nejvyšší počet nakažených byl v sobotu loni 24. října, kdy laboratoře potvrdily 12 473 případů.