1 Obsazení nové vlády

Opozice o nové „Ficově“ vládě: Chtějí zaslepit lidem oči výměnou figurek

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

S velkou kritikou se setkal návrh na posty ministrů od Roberta Fica, který sestavuje novou vládu, v níž by měl předsedat Peter Pellegrini. Nyní se čeká na vyjádření prezidenta Andreje Kisky, který se dnes k nominacím vyjádří. Kiska dříve prohlásil, že požaduje zásadní rekonstrukci vlády či předčasné volby. Robert Fico udělal ale pouze pět změn v kabinetu. Opozice mezitím reaguje negativně na nově navržené ministry.

Kritika se snesla na kandidáta na ministra vnitra Jozefa Ráže, který dosud působil v roli náměstka na ministerstvu zdravotnictví. „Tak jako má Robert Fica svého Pellegriniho, má Robert Kaliňák svého Ráže. Jozef Ráž je jeho osobním přítelem a prodlouženou rukou. Strana Svoboda a Solidarita nevěří, že by dokázal zabezpečit vyšetřování dvojnásobné vraždy, která otřásla Slovenskem,“ uvedla největší opoziční strana SaS. Strana Richarda Sulíka tak znovu volá po předčasných volbách.

Nesouhlasné reakce se ozvaly také ze strany OĽaNO. „Chovají se jako komunisté v listopadu 89. Ti také chtěli zalepit lidem oči výměnou figurek a nechtěli pochopit, že lidé toužili aby skončili všichni. Vyměnit pár ministrů za pár jiných kamarádů není rekonstrukcí vlády, ale jen parodií. Věříme, že pan prezident Andrej Kiska využije na maximum všechny ústavní kompetence a tím obnoví důvěru lidí ve stát,“ uvedl předseda strany OĽaNO Igor Matovič.

V médiích se nejvíce v souvislosti s obsazením ministerstva vnitra mluvilo o Denise Sakové. Ta na ministerstvu působí jako státní tajemnice a je blízká Robertu Kaliňákovi. Saková se poté měla stát kandidátkou na místopředsedkyni pro investice. Na tiskové konferenci však Peter Pellegrini řekl, že post ministra vnitra nabídl nejdříve Tomáši Druckerovi, který působí na ministerstvu zdravotnictví. Drucker poté doporučil Jozefa Ráže, který je jeho tajemníkem. „K otázkám týkajícím se jeho působení na ministerstvu vnitra považuji za korektní se k nim vyjádřit až po jmenování do funkce panem prezidentem,“ řekl pro Denník N mluvčí ministerstva vnitra Tomáš Kuča.

Na pozici místopředsedy pro investice byl navržen Richard Raši. Raši byl v roce 2008 až 2010 ministrem zdravotnictví a v současné době je poslancem za stranu Smer a primátorem Košic. Jeho práci pro východoslovenské město ocenil zastupitel Košic Oto Brixi ze stejné strany. Brixi prohlásil, že se jedná o nejlepšího primátora za posledních 50 let. „Stojím si za tím i přes některé nedostatky, které mu byly vyčítány,“ řekl Oto Brixi deníku SME.

Krajský předseda KDH Daniel Rusnák ale považuje odchod Rašiho za útěk. „V souvislosti se všemi kauzami, které se v průběhu působení pana primátora postupně začaly postupně vynořovat, vnímám tuto zprávu jako jeho útěk od zodpovědnosti,“ řekl Daniel Rusnák. Podobně se vyjádřil i nezávislý zastupitel Jaroslav Polaček. Podle něj je odchod Rašiho skvělou zprávou pro Košice, na druhou stranu tragédií pro Slovensko.

„Laššáková? Kdo to je?“

Pouze jména Jozefa Ráže a Richarda Rašiho nebyla jediným problémem co opozici vadilo. Jméno navržené ministryně kultury Ľubice Laššákové neříká mnoho ani hercům, které oslovil deník SME. „To je poprvé, co slyším toto jméno. Kdo to je? Odkud přišla? Nevím o ní nic, velkou důvěru to ve mně nevzbuzuje a nevím jak se vyjádřit,“ uvedla pro deník SME herečka Emília Vašáryová. Jméno navržené ministryně neznal ani herec Richard Stanke.

Už v neděli umělci podepsali petici, aby se novým ministrem kultury nestal Erik Tomáš. Jeho jméno se často skloňovalo v médiích. Strana Smer poté vybrala Ľubicu Laššákovou, která byla rozhlasovou redaktorkou a vedla stranu v Bánskobystrickém kraji. „Nominace dlouholeté stranické funkcionářky Ľubice Laššákové do křesla ministryně kultury poté, co umělecká obec odmítla Erika Tomáše, jen podtrhuje personální vyprázdněnost strany Smer,“ uvedla opoziční strana SaS.

Laššáková si z kritiky ale nic nedělá a je odhodlaná převzít ministerstvo kultury. „Jsem ráda, že převezmu zkonsolidované ministerstvo kultury a budu moct využít své profesionální zkušenosti pro jeho řízení. Ve vztahu k médiím jsem profesionálka. Nikdy jsem neodmítla žádný rozhovor a mediální spolupráce si vážím. Hodnotit média bych nechtěla. Jako všude, i v médiích jsou větší a menší profesionálové,“ řekla Ľubica Laššáková.

Kiska se vyjádří dnes

Peter Pellegrini se v pondělí odpoledne sešel s prezidentem Andrejem Kiskou, kterému předal seznam navrhovaných členů vlády. „Nyní je na panu prezidentovi, aby se v době, kterou uzná za vhodnou, vyjádřil k návrhu, který jsem mu oficiálně předal do rukou. Pan prezident má ve smyslu ústavy čas, neplynou mu žádné lhůty,“ řekl Pellegrini po schůzce s prezidentem.

Prezident Andrej Kiska setkání nekomentoval a k nominacím se vyjádří v průběhu dneška. Předseda parlamentu a předseda vládní strany SNS Andrej Danko v reakci na návrh ministrů řekl, že svolá schůzi parlamentu den poté, co prezident jmenuje novou vládu.

Obsazení v nové vládě
Smer
Předseda vlády Peter Pellegrini
Ministr financí, místopředseda vlády Peter Kažimír
Místopředseda vlády pro investice Richard Raši
Ministr vnitra Jozef Ráž
Ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák
Ministr hospodářství Peter Žiga
Ministr práce Ján Richter
Ministr zdravotnictví Tomáš Drucker
Ministryně kultury Ľubica Laššáková

SNS
Ministr obrany Peter Gajdoš
Ministryně polnohospodářství Gabriela Matečná
Ministryně školství Martina Lubyová

Most-Híd
Ministr spravedlnosti Gábor Gál
Ministr dopravy Árpád Ersék
Ministr životního prostředí László Sólymos

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Fico navrhl na vnitro syna populárního zpěváka Joža Ráže


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.