Je stále možné získat půjčku tzv. bez registru?

Komerční sdělení

Je stále možné získat půjčku tzv. bez registru? 1
INZERCE
Sdílet:

Již v roce 2016 byl schválen nový zákon o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné ukládá poskytovatelům půjček povinnost žadatele řádně prověřit. Na internetu se to ale stále hemží tzv. půjčkami bez registru. Jak to tedy s nimi doopravdy je?

Na tuto otázku o půjčkách bez registru odpoví odborníci z Matchbankeru. Matchbanker.cz je nová platforma pro porovnávání půjček a získávání informací ohledně podmínek, výhod a nevýhod daných půjček.

Půjčka bez registru

Jak již název této půjčky napovídá, jedná se o půjčku, u které poskytovatel nekontroluje záznamy v registrech dlužníků u lidí, kteří o tuto půjčku žádají. Nebo to takto alespoň fungovalo v minulosti. Nebankovní poskytovatelé schvalovali půjčky každému, tedy i těm, kteří neměli na splátky. Lidé s půjčkami nebo dluhy tak žádali o další půjčky a dále se zadlužovali.

To už by se dnes nemělo stávat, právě díky novému zákonu. Všichni poskytovatelé půjček mají povinnost řádně prověřit schopnost žadatele splácet. Měli by vyhodnotit výši příjmů, výdajů a platební morálku a k tomuto účelu jim nejlépe slouží registry dlužníků.

Registry dlužníků

Všechny informace o půjčkách, splácení, i o neschválených žádostech, jsou zaznamenány v úvěrových registrech. Tyto informace jsou jak pro poskytovatele, tak pro spotřebitele velmi důležité, protože by měly mít dopad na možnost získání půjčky.

Nejdůležitějšími registry jsou SOLUS, Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI).

SOLUS provozuje několik registrů najednou, z nichž je nejznámější ten negativní, ve kterém jsou zaznamenány opožděné splátky a nedoplacené dluhy. SOLUS existuje od roku 1999 a využívají ho kromě bank také nebankovní poskytovatelé půjček a pojišťovny, mobilní operátoři a distributoři energií.

BRKI funguje od roku 2002 a využívají ho banky pro výměnu informací o bonitě jejich klientů. NRKI využívají nebankovní společnosti, které poskytují půjčky, a také leasingové společnosti.

Je možné získat půjčku tzv. bez registru?

V internetové nabídce, zejména u nebankovních společností, se půjčky s nálepkou „bez registru“ stále vyskytují. Odpověď na tuto otázku je tedy ano, ale zahrnuje riziko jak pro žadatele o půjčku, tak pro poskytovatele.

V případě, že poskytovatel žadatele neprověří, a on později nebude schopen splácet, může se poskytovatel dostat do problémů. Smlouva mezi nimi může být zrušena a dlužník splatí pouze půjčenou jistinu bez úroků a poplatků. Obecně platí, že dlužník musí toto opomenutí prokázat, ale to by pro některé klienty, kteří doopravdy nemohou splácet, neměl být problém.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články