Soumrak bohů v Tullnu na Dunaji

Soumrak bohů v Tullnu na Dunaji
Má to být setkání burgundské královny Kriemhildy s mocným vůdcem Hunů Attilou, který se literárně jmenuje Etzel, a celé je zachyceno ve druhém díle Písně o Nibelunzích. Foto: Foto: Jiří Peňás
4
Týdeník
Jiří Peňás
Sdílet:

Z vídeňského nádraží Františka Josefa, které je teď celé rozkopané, jezdí regionální vlaky směrem severozápadním, tedy i do Čech, kam jsem se zas vracel. Ale udělal jsem si přestávku v půli, nebo spíš ve čtvrtině cesty, ve městě Tulln na Dunaji. Trochu jsem to tam znal, před deseti lety jsem tam vystoupil, stejně jako teď, na nádraží, které je asi jediné nádraží na světě, kde se narodil malířský génius, v tomhle případě Egon Schiele.

Moje cesta do Vídně se tak trochu nečekaně stala cestou schieleovskou, protože jsem měl za sebou zážitek z výstavy jeho autoportrétů v nové vídeňské Albertině, druhý den jsem byl v Klosterneuburgu, kde Schiele chodil na střední školu, no a teď jsem šel po peroně jeho rodného nádraží. Ideální by bylo pokračovat do Českého Krumlova, rodiště jeho české matky Soukupové, kam Schiele jezdil na prázdniny a kam se možná chtěl odstěhovat, a tím by region jeho krátkého života byl vlastně obsažen.

 

 

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články